Loading

Aká je Šetripôžička z VÚB banky?

Nedávno predstavila VÚB banka unikátnu novinku – tkz. Šetripôžičku, ktorá okrem toho, že požičia peniaze na čokoľvek (bez nutnosti dokladovať banke účel použitia finančných prostriedkov), vytvára rezervu na horšie časy. Pôvodne sa mala poskytovať len do konca roka 2014, no pre dobré ohlasy a veľký záujem bola akcia predĺžená.

5% zo splátky ide na sporenie

Šetrenie prebieha nasledovným spôsobom: z každej riadne zaplatenej splátky vráti aktuálne 5% zo splátky na sporiaci účet (toto percento sa znížilo, do konca roka 2014 to bolo až 8 % z každej zaplatenej splátky). Podmienkou je riadne splácanie úveru podľa dohodnutého splátkového kalendára. Pokiaľ sa klient čo i len raz dostane do omeškania, alebo využije možnosť odkladu splátok, stráca možnosť si šetriť natrvalo. Okrem riadneho splácania bez omeškania a bez odkladu splátok je potrebné pôžičku splácať inkasom z účtu vo VÚB banke, zriadenie sporiaceho účtu v tejto banke a samozrejme aj čerpanie úveru.

Zriadenie a vedenie sporiaceho účtu je vo VÚB bezplatné, pričom klient si môže svoje úspory kedykoľvek vybrať. Nemusíte čakať, dokým Vám banka vráti sľúbených 5% zo splátky, na sporiaci účet si môžete posielať aj vlastné prostriedky, ktoré sa budú zhodnocovať lepším úrokom ako na bežnom účte (aktuálne sadzbou 0,50 % p.a.).

Základné parametre

kom_vub_SPŠetripôžička sa poskytuje v objeme od 490 € až do 25 000 €, so splatnosťou 24-120 mesiacov. Úroková sadzba sa pohybuje od 9,90 % p.a. Každá žiadosť sa však posudzuje individuálne, preto treba počítať s tým, že tento úrok nie je záväzný, ale s najväčšou pravdepodobnosťou bude vyšší.

Napriek tomu, že Šetripôžička je zaujímavým produktom, s chytľavým názvom, ktorí dlžníkov motivuje sporeniu, má aj isté negatíva, ktoré je dobré zvážiť predtým, než podpíšete zmluvu. Ktoré sú to?

Poskytnutie pôžičky je naviazané na využívanie ďalších produktov, a nie všetky sú bezplatné.

Sporiaci účet je síce zdarma, ale ten sa poskytuje k Flexiúčtu, ktorý Vás bude stáť od 3,50 € za najlacnejšiu verziu až po 9 € za komplexný účet. Použime príklad: požičiate si 8000 € so splatnosťou 120 mesiacov, mesačne Vám banka zašle na sporiaci účet 5,26 € čo predstavuje ročnú úsporu 63,12 €. Za celú dobu splatnosti „ušetríte“ 631,67 €. Pri podpise zmluvy si budete musieť otvoriť účet, vyberiete si Flexiúčet s rozšírenou ponukou služieb za 7 € mesačne. Počas celej splatnosti zaplatíte na poplatkoch za vedenie bežného účtu sumu min. 840 € (pričom banka môže kedykoľvek v budúcnosti ceny flexiúčtov zdvihnúť). Prakticky celá úspora a niečo navyše padne na poplatky za účet, ktorý možno vôbec nepotrebujete, lebo ho máte už v inej banke…

Požičiavate za drahý úrok, sporíte za nízky

Dávalo by Vám zmysel požičať si, len preto, aby ste si mohli zriadiť sporenie a pravidelne si naň prispievať? Pri vysokých sadzbách spotrebných úverov a k nule sa blížiacim úrokom na vkladových produktoch (pred zdanením), by takýto nápad zrealizoval iba blázon, alebo niekto, komu nezáleží na stave svojich financií. Šetripôžička vracia istú časť zo splátky, v skutočnosti Vám splátka zdarma na sporenie „neprikvitne“ len tak, ale sami si na ňu „zarobíte“ zaplatenými úrokmi.

Oplatí sa?

Možno by stálo za to, spraviť si prieskum trhu a nechať si vypočítať, ako by vychádzal úrok aj v iných bankách. Už len rozdiel 1-2 % v úrokovej sadzbe dokážu počas niekoľkoročnom splácaní úveru ušetriť na úrokoch stovky eur. Pri desaťročnej splatnosti, a objeme úveru 8000 €, rozdiel medzi 9% úrokom a 11% p.a. úrokom robí rozdiel na celkovo preplatenej sume úrokov cca 1064 €, čo je určite viac, ako by ste dostali vrátené Šetripôžičkou na sporení. Rozhodovať pre konkrétny produkt-či už Šetripôžičku alebo niečo iné, by sa malo na základe celkového preplatenia úveru (aj s poplatkami), do ktorého treba započítať aj poplatky na vynútené doplnkové služby (napríklad účet) a od týchto nákladov sa potom môže odpočítať suma, ktorú nazhromaždíte na sporení…Iba tak sa môžete zodpovedne rozhodnúť pre úverový produkt, ktorý bude pre Vás najvýhodnejší.

You are here: Home » Spotrebný úver » Aká je Šetripôžička z VÚB banky?

Odoslať odpoveď

Vaša emailová adresa sa nebude zobrazovať. Požadované polia sú ozančné *

*

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.