Loading

Flexihypotéka so štátnym príspevkom pre mladých

Vďaka prestížnemu oceneniu Zlatá minca v kategórii najlepší poskytovateľ úverov na bývanie a hypoték na Slovensku je VUB banka veľkým lákadlom aj pre mladých ľudí ktorí si chcú zabezpečiť vlastné bývanie.

Mladí ľudia, ktorí spĺňajú podmienky podľa Zákona o bankách získajú Flexihypotéku so štátnym príspevkom pre mladých počas prvých piatich rokov s výhodnejším úrokom až o 3%.

Koľko môžete takýmto spôsobom ušetriť:

Výška dotovanej hypotéky vo VUB banke je priemerne 50 000 € a klienti sa najviacej rozhodujú pre obdobie splatnosti 28 rokov. Priemerný klient VUB banky tak ušetrí na flexihypotéke pre mladých až 1000 € ročne, takže ak využijete 5 ročnú fixáciu, ušetriť môžete okolo 5000 €.

Ilustračný príklad a porovnanie s klasickou účelovou flexihypotékou

Výška úveru je 50 000 € s lehotou splatnosti 28 rokov Klasická flexihypotéka Dotovaná hypotéka (flexihypotéka so štátnym príspevkom pre mladých) Ušetríte
Úroková sadzba 5 % p.a. 2 % p.a. 3,00%
Výška mesačnej splátky 276,79 € 194,47 € 82,32 €
Splátky za rok celkom 3 321,48 € 2 333,64 € 987,84 €

Dotovanú hypotéku môžu získať žiadatelia, ktorých vek je v čase podania žiadosti do 35 rokov a ktorých hrubý mesačný príjem za predchádzajúci kalendárny rok bol maximálne 1,3 násobok priemernej mzdy na Slovensku. Priemerná mzda sa stanovuje každý štvrťrok. Ak sú žiadateľmi manželia, príjmová hranica spolužiadateľov sa zdvojnásobí, ale obaja partneri musia spĺňať podmienku veku do 35 rokov. Oproti minulosti, kedy bola podmienka že príjem každého z partnerov nesmie byť vyšší ako 1,3 násobok priemerného platu je nová právna úprava oveľa spravodlivejšia. Dotovanú hypotéku tak môže po novom získať manželský pár kde manžel zarába nadštandardne a manželka nič, nakoľko je nezamestnaná.

Úverový rámec pre dotovanú hypotéku je 50 000 €, banka však maximálne poskytne úver do 70% hodnoty založenej nehnuteľnosti. Časť úveru, ktorá presiahne niektorú z týchto hraníc, bude úročená štandarnou, a nie zvýhodnenou úrokovou sadzbou. Maximálna lehota splatnosti je 30 rokov.

Klienti majú možnosť využiť odklad splátok istiny až na 5 rokov. Táto „výhoda“ má však aj háčik. Splátky Vám nikto totižto nikto neodpustí a dlh budete musieť vyrovnať aj o niekoľko rokov. Ak by ste mali odklad povedzme o 3 roky, môžete sa rozhodnúť pre jednu z týchto možností – buď si predĺžite obdobie splatnosti (ak sa to vôbec bude dať, lebo max. lehota splatnosti je 30 rokov) alebo sa Vám zvýši mesačná splátka, čo môže znamenať neprimerené finančné zaťaženie rodiny. Využiť odklad splátok istiny môžete aj bez toho, aby ste prišli o štátny príspevok.

Medzi ďalšie „výhody“ ktoré uvádzajú banky pri hypotéke pre mladých je aj možnosť predčasného splatenia úveru kedykoľvek počas prvých piatich rokov bez poplatku. Akosi však  zabudnú povedať, že predčasným vyplatením počas prvých štyroch rokov stráca klient nárok na štátny príspevok ako aj na príspevok banky, takže klient tak príde o zvýhodnenie úrokovej sadzby o 3%. Hypotéka je totižto úver s minimálnou splatnosťou 4 roky a ak príde k vyplateniu pred touto dobou, úver nie je možné klasifikovať ako hypotekárny. Často krát je suma, o ktorú klient príjde v dôsledku straty nároku na dotáciu oveľa vyššia ako by bol poplatok za predčasné vyplatenie. Treba si teda zvážiť, či sa Vám zbavenie dlhu počas prvých štyroch rokov naozaj vyplatí a či by radšej nebolo dobré počkať do piateho roku splácania.

Úroky a poplatky

Úroková sadzba je fixovaná a klient si môže vybrať 1,3, alebo 5 ročnú fixáciu

Doba fixácie Úroková sadzba p.a.
1 rok Od 1,39 %
3 roky Od 1,39 %
5 rokov Od 1,79 %

Po ukončení 5 ročného obdobia prestáva platiť zvýhodnená sadzba a spodná hranica úrokovej sadzby sa zvýši o 3%.

Poplatky za dotovanú hypotéku sú rovnaké ako v prípade klasickej flexihypotéky.

Zhrnutie

Keďže mladých ľudí zaujíma najmä výška úrokovej sadzby, od ktorej potom záleži výška mesačnej splátky, úrok VUB banky vychádza v porovnaní s ostatnými konkurenčnými produktami veľmi dobre. Pri fixácii na 5 rokov získa mladý človek úrok od 1,79 %. Spodnú hranicu úroku má potom nižšiu už len ČSOB banka (Hypotéka pre mladých), kde vychádza úrok s 5 ročnou fixáciou 1,59 %.


You are here: Home » Hypotéka pre mladých » Flexihypotéka so štátnym príspevkom pre mladých

Odoslať odpoveď

Vaša emailová adresa sa nebude zobrazovať. Požadované polia sú ozančné *

*

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.