Loading

Hypotekárny úver pre mladých zo Slovenskej sporiteľne

Slovenská sporiteľňa ako jeden z najväčších poskytovateľov úverov na bývanie nezabudla ani na mladých ľudí. V produktovom portfóliu banky sa tak nachádza aj hypotekárny úver pre mladých. V prípade, že záujemca spĺňa isté podmienky, získa túto hypotéku s výhodnejšou úrokovou sadzbou až o 3% ročne (2% dotuje štát a 1% zvýhodnenia poskytuje SLSP). Nižší úrok samozrejme pre každého klienta znamená nižšiu splátku, čím klient ušetrí počas celej doby splatnosti tisícky eur, takže zabojovať sa oň určite oplatí.

Parametre

Hypotekárny úver pre mladých zo SLSP sa poskytuje vo výške od 7000 € s dobou splatnosti od 10 -30 rokov. Maximálna výška hypotéky pre mladých so zvýhodneným úrokom o 3% je stanovená na 49 790,88 € (pri objeme nad túto sumu bude časť hypotéky presahujúca 49790,88 € úročená štandarnou úrokovou sadzbou). Pomer objemu hypotéky k založenej nehnuteľnosti – LTV je až 100 %. Keďže sa jedná o účelový úver, použitie financií je potrebné banke zdokladovať v plnej výške. Takto získané finančné prostriedky je možné použiť len na financovanie potrieb bývania, teda na kúpu nehnuteľnosti ktorá je určená na bývanie a nie je vhodná na financovanie napríklad stavebného pozemku.

Zabezpečenie

Hypotéku je potrebné zabezpečiť záložným právom na tuzemskú nehnuteľnosť. Od hodnoty nehnuteľnosti sa bude odvíjať aj celková výška úveru, ktorý Vám bude banka ochotná poskytnúť.

Podmienky

Žiadateľ nesmie byť v čase podania žiadosti starší ako 35 rokov. Ak sú žiadateľmi manželia, tak podmienku veku do 35 rokov musia spĺňať obaja partneri.

Keďže štát neposkytuje štátny príspevok pre mladých ktorí zarábajú vysoko nadštandardne, je potrebné aby príjem žiadateľa nebol vyšší ako 1,3 násobok priemernej mesačnej mzdy v národnom hospodárstve. To znamená, že záujemcov priemerný mesačný plat musí byť maximálne 1102,40 €, aby získal nárok na hypotéku pre mladých. Ak sú žiadateľmi manželia, tak ich spoločný príjem v hrubom musí byť maximálne 2,6 násobok priemernej mesačnej mzdy v národnom hospodárstve, teda ich spoločný príjem nesmie byť viac ako 2204,80 €.

Úroky

Záujemca si môže vybrať jednu z nasledovných možností fixácie (zvýhodnená sadzba o 3% sa poskytuje iba počas prvých piatich rokov).

Doba fixácie Úroková sadzba p.a po splnení podmienok Lepšie úroky Štandardná úroková sadzba p.a.
1 rok Od 1,59 % Od 2,29 %
3 roky Od 1,39 % Od 2,09 %
5 rokov Od 1,69 % Od 2,39 %

Zvýhodnenie úroku samozrejme ponúkajú aj ostatné banky, ale žiadna neposkytuje extra zľavu z úroku o 0,70% ročne. Túto výhodu môžete získať ak splníte podmienky programu Lepšie úroky – teda ak si otvoríte účet v Slovenskej sporiteľni a budete ho aktívne využívať – necháte si naň posielať výplatu a budete z tohto účtu platiť aj Vaše výdavky.

Banka ďalej umožňuje klientom vybrať si buď rovnomerné splácanie alebo progresívny model splácania, ktorý je výhodný hlavne pre mladých ľudí ktorých príjem v súčasnoti neumožňuje vysoké splátky. Tento model počíta s tým , že mladý človek bude najskôr splácať menšie čiastky a po zvýšení príjmu sa zvýšia aj mesačné splátky. Vďaka tomuto systému si tak môžu mladí ľudia požičať viac. V prípade, že sa rozhodnete pre progresívne splácanie je koeficient rastu 2 %, a koeficient rastu prvej etapy 3 %.

Poplatky

Výšku spracovateľského poplatku nájdete v nasledovnej tabuľke:

Výška úveru od-do Spracovateľský poplatok
10 000 – 19 999 € 199,00 €
20 000 – 29 999 € 299,00 €
30 000 – 49 999 € 399,00 €
50 000 – 69 999 € 599,00 €
70 000 – 99 999 € 799,00 €
Nad 100 000 € 999,00 €
  • Mesačný poplatok banke: 3,49 € za mesiac

  • Poplatok za predčasné splatenie počas prvých piatich rokov neplatíte. Napriek tomu vôbec nie je výhodné, ak úver predčasne splatíte počas prvých štyroch rokov. Hypotéka má totižto minimálnu dobu splatnosti 4 roky. Ak by ste ju splatili skôr, stratili by ste nárok na štátny príspevok, čo by bola veľká škoda. Hypotéku je teda najvýhodnejšie splatiť v piatom roku splácania, kedy to budete mať úplne zadarmo. A aké sú poplatky za predčasné splatenie alebo za mimoriadnu splátku po uplynutí prvých piatich rokov? Slovenská sporiteľňa si neúčtuje poplatok za predčasné splatenie alebo za mimoriadnu splátku v prípade, že úver splatíte nasledovný deň po ukončení doby fixácie. Ak to nestihnete, môžete hypotéku splatiť predčasne kedykoľvek, ale zaplatíte 2% z výšky mimoriadnej splátky alebo predčasne splatenej sumy x počet dní do skončenia fixácie / 360. Poplatok za predčasné splatenie nesmie byť viac ako 10 % z nesplatenej istiny

  • Poplatok za zmenu úverovej zmluvy vrátate zmeny založenej nehnuteľnosti: 99 €

  • Poplatok za splátku v hotovosti: 2,50 €

  • Písomná upomienka ak sa klient dostatne do omeškania: 25 €

  • Sankčný úrok v prípade omeškania: 8% p.a.

Oplatí sa?

Vďaka programu Lepšie úroky je možné získať tento úver s veľmi nízkou úrokovou sadzbou – už od 1,69 % s fixáciou na 5 rokov. Táto úroková sadzba patrí medzi najnižšie na trhu, lacnejšie už vyjde len Optim hypoúver pre mladých z Prima banky s úrokom od 1,55 % p.a. (LTV je v tomto prípade 100 %) a o niečo lacnejšie vyjde Hypotéka pre mladých z ČSOB, ktorú navyše získate bez poplatku za poskytnutie (úrok od 1,59% ročne, ale v tomto prípade je LTV len 70%).


You are here: Home » Hypotéka » Hypotekárny úver pre mladých zo Slovenskej sporiteľne

Odoslať odpoveď

Vaša emailová adresa sa nebude zobrazovať. Požadované polia sú ozančné *

*

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.