Loading

Inzercia pôžičiek: Vysoké riziko úžery

Ak ste niekedy strávili na inzertnom portály s pôžičkami aspoň pár minút času, istotne Vám neuniklo, že dobrých 80-90 % inzerátov sú zverejnené úžerníkmi. Ponúkajú rýchle, „lacné“ pôžičky bez ručiteľa a bez dokladovania príjmu a aj pre nezamestnaných. Každému normálne ekonomicky zmýšľajúcemu človeku musí hneď napadnúť, že niečo nie je s kostolným poriadkom. Veď nikto by predsa nepožičal človeku, ktorý žiaden príjem nemá, a je zadĺžený až po uši. Na druhej strane si môžete prečítať inzeráty zúfalých ľudí, ktorí hľadajú možnosť získania pôžičky za akúkoľvek cenu, ale to je téma na ďalší článok. Inzercia pôžičiek využíva na jednej strane ponuku pôžičiek a na druhej strane obrovský dopyt.

Otázkou je, čo vlastne inzerenti takýchto pôžičiek sledujú? Spoločnosť Provident Financial zrealizovala začiatkom tohto roka v Českej republike zaujímavý prieskum s cieľom zistiť férovosť podmienok týchto finančných subjektov. Prieskum spočíval v obvolaní vyše stovky inzerátov a v zisťovaní, za akých podmienok sú inzerenti ochotní peniaze požičať.

Výsledok prieskumu bol šokujúci – len 50 % z oslovených spoločností uviedlo ako podmienku poskytnutia pôžičky potvrdenie o výške príjmu. Pritom zákon o spotrebiteľských úveroch vyslovene prikazuje firmám poskytujúcich úvery preveriť schopnosť klienta pôžičku riadne splácať, pričom musí vziať do úvahy dobu poskytnutia úveru, jeho výšku, príjem spotrebiteľa a účel použitia úveru. Inzerujúce firmy tak úplne otvorene porušujú a ignorujú zákon a čo je smutnejšie, naletí im veľké množstvo ľudí. Finančným subjektom ktoré porušia túto povinnosť a neoveria si schopnosť spotrebiteľa úver riadne splatiť hrozí pokuta vo výške až 70 000 € a pri opakovanom alebo závažnom priestupku až do výšky 140 000 €. Asi im poskytovanie pôžičiek aj bez overenia príjmu žiadateľa za túto pokutu stojí…

Ale teraz späť k spomínanému prieskumu. Na volaných číslach bolo zistené evidentné selektovanie podľa toho, či záujemca bol alebo nebol schopný pôžičku riadne splácať. Pokiaľ mal príjem a bolo pravdepodobné, že úver splatí, takémuto záujemcovi bolo ponúknuté osobné stretnutie, na ktorom sa mali dohodnúť podmienky. Kým žiadateľ musel odpovedať na všetky otázky operátora, ako je príjem, iné dlhy, meno, adresa a podobne, operátor odmietol bližšie špecifikovať podmienky poskytnutia pôžičky. Tieto a ostatné dôležité parametre úveru sa mohol žiadateľ dozvedieť až na osobnom stretnutí, kde mu bola predložená aj zmluva. Z oslovených subjektov ani jeden neumožňoval odniesť si zmluvu ani žiadne iné informácie o úvere domov na preštudovanie, naopak, podmienkou poskytnutia pôžičky bolo podpísanie zmluvy priamo na mieste s obchodným zástupcom. Inak povedané – podpisovanie nevýhodnej zmluvy v časovej tiesni, čo je častou praktikou podvodníkov.

V prípade, že bolo jasné že volajúci pôžičku nebude vedieť splatiť, bolo mu ponúknuté „rokovanie o osobnom stretnutí“ s obchodným zástupcom na platenej telefónnej linke, kde sa cena pohybovala v priemere okolo 3-4 € za minútu. Scenár je v tomto prípade jasný – naťahovanie hovoru čo najdlhšie, aby z človeka, ktorý je vo finančnej tiesni vytiahli peniaze aspoň takýmto spôsobom. Priemerne sa dĺžka hovoru pohybovala okolo desiatich minút, takže cena jedného hovoru vyšla na 30-40 eur, čo je pre osobu bez finančných prostriedkov slušná pálka.

Poučenie?

Nestrácajte čas s prezeraním inzercie pôžičiek. Vo väčšine prípadov sa jedná o podvodníkov, ktorých cieľ je jasný – vytiahnuť z Vás za každú cenu peniaze. Ak finančné prostriedky skutočne potrebujete, a banka Vám nepožičia, skúste sa obrátiť na nebankovú spoločnosť, ale serióznu. Aj keď to bude za vysoké úroky, aspoň budete vedieť na čom ste a nestanete sa obeťou podvodu.


You are here: Home » Blog » Inzercia pôžičiek: Vysoké riziko úžery

Odoslať odpoveď

Vaša emailová adresa sa nebude zobrazovať. Požadované polia sú ozančné *

*

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.