Loading

Kto požičia dôchodcom?

Každému je dobre známe, že penzisti majú problémy vyžiť z nízkych dôchodkov, z ktorých ledva pokryjú náklady na základné životné potreby. Ak sa vyskytne neočakávaný výdavok napríklad v súvislosti s nevyhnutnou rekonštrukciou v byte, väčšina dôchodcov vzniknutú situáciu rieši pôžičkou. Ľudia na dôchodku si pritom neberú úver na to, aby si „vyhodili z kopýtka“ a zaplatili si dovolenku pri mori, ale v prevažnej miere si požičiavajú len na nevyhnutnosti. V súvislosti s poskytovaním pôžičiek dôchodcom si finančné inštitúcie z bankového ale aj nebankového prostredia zvyknú klásť podmienky a obmedzenia, ktoré sa týkajú najmä minimálnej výmery dôchodku a maximálneho veku, pri ktorom sú ochotné ešte požičať. Pôžičky pre dôchodcov sa pritom riadia pravidlami rovnakými ako pri klasických úveroch poskytovaných osobám v produktívnom veku – čím jednoduchšie peniaze získate (bez podmienok a obmedzení), tým je aj „riziková prirážka“ veriteľa vyššia a v konečnom dôsledku tak pôžičku viac preplatíte.

Ktoré finančné inštitúcie poskytnú úver poberateľovi dôchodku?

Bez obmedzenia veku je možné získať úver v nebankovke Provident Financial. V tomto dobre známom nebankovom subjekte bude viac záležať na Vašich príjmoch a výdavkoch, ktoré posúdi obchodný zástupca spoločnosti. Presne na pôžičky z Providentu sa vzťahuje vyššie uvedené pravidlo – peniaze je síce možné získať pomerne ľahko a rýchlo a bez zbytočných papierovačiek, ale treba si premyslieť, či Vám pár sto eur stojí za ročnú percentuálnu mieru nákladov cez 70 %. Príklad: Požičiate si 1000 € so splatnosťou 60 týždňov a vrátiť budete musieť 1345 €.

Konkurent Providentu, taktiež nebanková spoločnosť Cetelem si už však kladie podmienky, na druhe strane však požičiava oveľa lacnejšie. Cetelem sa zaoberá jednak splátkovým predajom a poskytovaním pôžičiek. Finančné prostriedky na nákup na splátky je ochotná požičať aj sedemsiatnikom, ale pri poskytovaní hotovostných pôžičiek je daná maximálna veková hranica splatenia úveru 65 rokov. To znamená, že požičať si môže aj dôchodca, ktorý práve dovŕšil 64 rokov, ale s tým, že pôžičku musí splatiť najneskôr do roka. Pre ľudí nad 60 rokov to môže znamenať aj nižší objem schváleného úveru.

 

Ak by ste si mysleli, že dôchodca len ťažko získa úver v banke, asi zostanete prekvapený. Najbenevolentnejší prístup z hľadiska veku zastáva jednoznačne Poštová banka a internetová banka ZUNO. Oba tieto bankové domy sú ochotné požičať dôchodcom až do 70 rokov veku, pričom si ale kladú podmienky – dovŕšenie sedemdesiatky je aj maximálna veková hranica, do ktorej je potrebné pôžičku splatiť. V prípade poberateľov starobného dôchodku Poštová banka požaduje minimálny mesačný príjem vo výške 133 € a ZUNO požaduje min. mesačný príjem žiadateľa vo výške až 300 €.

Tatra banka, Volksbank, Slovenská sporiteľňa a OTP banka poskytujú bezúčelové spotrebné úvery aj dôchodcom, pričom hranica pre splatenie je 65 rokov. Inak sa pôžičky pre dôchodcov ničím neodlišujú (poskytujú sa za rovnakých podmienok a so štandarným úročením). Rozdiel je len v kratšej lehote splatnosti a nížšom objeme poskytnutej pôžičky.

Ak ste klientom Všobecnej úverovej banky (teda ak máte v banke otvorený účet), tak si môžete vziať obľubenú Flexipôžičku na čokoľvek až do veku 67 rokov. Pre klientov z konkurenčných bánk však VUBka poskytne „finančnú výpomoc“ len do veku 62 rokov. Rovnaká veková hranica pre splatenie záväzku je aj v Unicredit Bank, ktorá si navyše kladie aj podmienku minimálneho príjmu v čistom vo výške 280 €.

Každopádne, ak sa rozhodujete, či sa zadĺžiť a kde, určite by ste mali zvážiť svoje finančné možnosti. Aj nízka mesačná splátka záväzku voči veriteľovi môže znamenať, že polovica dôchodku pôjde len na uhradenie dlhu. V prípade, že nebude vládať svoje zäväzky splácať, môžete skončiť ajs exekúciou na krku, o čom svedčia aj štatistiky zo začiatka tohto roka, podľa ktorých je na Slovensku 35 000 dôchodcov v exekúcii.


You are here: Home » Pôžičky pre dôchodcov » Kto požičia dôchodcom?

Odoslať odpoveď

Vaša emailová adresa sa nebude zobrazovať. Požadované polia sú ozančné *

*

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.