Loading

Najlacnejšiu hypotéku na Slovensku nenájdete

V súčasnosti sú priemerné úrokové sadzby hypotekárnych úverov na Slovensku ďaleko od tých, za ktoré si požičiavajú naši najbližší susedia. Vyplýva to z prieskumu agentúry TPA Horwath, ktorá nedávno realizovala rozsiahly prieskum aktuálnych sadzieb hypoték v krajinách strednej a východnej Európy. Kým na Slovensku boli v októbri priemerné sadzby hypoték na úrovni 5 %, v Rakúsku to boli iba 3 % a v Českej republike 3,46 %. Slovensko však nedopadlo v porovnaní s okolitými krajinami až tak katastrofálne – oveľa drahšie si hypotéky zriaďujú naši južní susedia – v Maďarsku sa podľa prieskumu sadzby pohybujú okolo 10% – 11,5 %. Najväčšie zvýšenie v sledovanom období bolo zaznamenané v Poľsku – a to až o 1,19 percentuálneho bodu na súčasných 6 až 6,8 %.

Prieskum bol uskutočnený v októbri minulého roka, takže odvtedy sa mohli úrokové sadzby zmeniť. Na Slovensku je možné aktuálne získať hypotéku s úrokom aj pod 4 %. Zlacnenie hypoték je dôsledkom zníženia referenčnej sadzby ECB, ktorá je aktuálne na úrovni 0,75 %, čo predstavuje historické minimum. Je veľká pravdepodobnosť, že referenčná sadzba sa v roku 2013 výrazne nezníži, takže ani úroky by nemali výrazne klesať. No na druhej strane sa dá predpokladať, že vďaka silnému konkurenčnému prostrediu nebudú ani výrazne stúpať, skôr zostanú na približne rovnakej úrovni.

V ktorej banke získate najlacnejšiu hypotéku?

najlacnejsi hypo uverVýška úrokovej sadzby závisí od viacerých faktorov – od objemu hypotéky, splatnosti, fixácie úrokovej sadzby, bonity klienta, jeho veku, zadĺženia, hodnoty založenej nehnuteľnosti a rizikovosti úverového obchodu z hľadiska banky.

Spotrebitelia si už zvykli, že banky vždy uvádzajú úrokovú sadzbu „od“, ktorú získajú len tí najbonitnejší klienti. Väčšina ľudí je potom sklamaná, keď je výsledná sadzba o niekoľko percentuálnych bodov vyššia ako tá v reklame. Zaujímavé porovnanie najlacnejšej hypotéky realizoval portál financnahitparada.sk, ktorá prostredníctvom „fiktívneho klienta“ oslovila banky so žiadosťou o vypracovanie ponuky na hypotekárny úver v objeme 45 000 € so splatnosťou 15 rokov a 5 ročnou fixáciou. Ponuky jednotlivých bánk sa líšili o desiatky eur – mesačná splátka pre rovnakého klienta vychádzala od v závislosti od banky od 351€ – 378 € mesačne, čo znamená, že takýto klient, ak by si vybral najlacnejšiu hypotéku by v porovnaní s najdrahšou ušetril počas celej doby trvania úverového vzťahu až 4860 €. Podľa prieskumu portálu financnahitparada.sk najlepšie podmienky poskytla rakúska Oberbank (žeby bola zvyknutá na rakúske úroky?) a najdrahšiu Volksbank Slovensko. Ponuky jednotlivých bánk však závisia od množstva kritérií a preto je najvhodnejšie, ak si necháte vypracovať ponuku špeciálne pre Vás.


You are here: Home » Blog » Najlacnejšiu hypotéku na Slovensku nenájdete

Odoslať odpoveď

Vaša emailová adresa sa nebude zobrazovať. Požadované polia sú ozančné *

*

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.