Loading

Najvýhodnejšia hypotéka

Tak ktorá hypotéka je najvýhodnejšia?

Táto otázka trápi snáď každého človeka, ktorý zvažuje kúpu bytu alebo rodinného domu. Pravda je však taká, že všeobecná odpoveď na túto otázku neexistuje. Výhodnosť hypotéky by sa mala posudzovať pre každého záujemcu osobitne. Kým banka A poskytuje najvýhodnejšie úrokové sadzby pre živnostníkov a podnikateľov, banka B preferuje klientov ktorí sú zamestnaní a tým pádom im vie poskytnúť najvýhodnejší úrok. No a banka C má zase v ponuke hypotéku s najlepšími podmienkami pre vybrané profesie, ako napríklad pre členov lekárskej a advokátskej komory. Odpoveď na otázku, ktorá hypotéka je pre Vás najlepšia, sa teda dozviete až potom, čo si necháte vypracovať ponuky od jednotlivých bánk. Určite sa oplatí investovať trochu času a navštíviť pobočky všetkých bánk. Dozviete sa tak konkrétne podmienky pre Vás, výšku úrokovej sadzby, dobu splatnosti a výšku mesačnej splátky.

Navštívte aj viaceré pobočky rovnakej banky

Boli by ste možno prekvapení, ako sa môže líšiť prístup v rôznych pobočkách rovnakej banky. Všetko pritom záleží od konkretného zamestnanca. Kým jeden Vám povie: Nedá sa, to nie je možné… druhý Vám ochotne poradí ako získať lepšie podmienky a tým pádom aj ušetriť. Veľa záleží aj od toho, ako má daný zamestnanec naštudované jednotlivé produkty. Na Slovensku nie je až takou veľkou výnimkou, že natrafíte práve na niekoho menej kompetentného – nedajte sa odradiť, ak sa Vám daný hypotekárny úver pozdáva, navštívte radšej inú pobočku, kde Vám možno oveľa ochotnejšie poradia.

Nenechajte sa zlákať „najvýhodnejšou ponukou“

Hypotéka od 3,80%. U nás môžete získať hypotéku od 4 % ročne. Aj takýmito ponukami sa banky v rámci konkurenčného boja snažia získať nových klientov. Rozumný klient by si mal všimnúť nenápadné slovíčko od. Tieto ponuky v žiadnom prípade neznamenajú, že získate hypotekárny úver za takúto nízku úrokovú sadzbu. Skôr naopak, väčšina klientov hypotéku získa za oveľa vyššiu úrokovú sadzbu. Aj keď napríklad niektorá banka ponúka úver s najnižším úrokom na trhu, pre konkrétneho klienta to môže paradoxne znamenať najvyšší úrok. Banky samozrejme propagujú tie najnižšie sadzby a hornú hranicu sa nedozviete ani na ich webových stránkach, dokonca aj hovorcovia jednotlivých bánk ich taja. Konkrétnu výšku úroku sa tak dozviete až po návšteve banky.

Nechajte si poradiť od finančného spotredkovateľa

Trh s pôžičkami, úvermi a hypotékami je dosť komplikovaný, a nie každý sa v ňom vyzná. Preto je na mieste, ak sa obrátite na špecialistu – finančného sprotredkovateľa, ktorý Vám dokáže odporučiť tú najvýhodnejšiu hypotéku pre Vás. Nazávislý odborník Vám svojími skúsenosťami môže ušetriť aj tisíce eur, ktoré by ste prerobili ak by ste podpísali nevýhodnú zmluvu. Nemusíte sa pritom báť, že sa Vám úver predraží. Finančný sprostredkovatelia dostávajú provízie od banky za „dohodenie klienta“. Cena hypotéky je rovnaká či si ju vybavíte samostatne alebo prostredníctvom finančného poradcu. Nie každý finančný poradca Vám však poradí dobre. Niektorí pristupujú k práci nezodpovedne a ich cieľom je len získanie provízie. Ako teda spoznať ktorý je dobrý a ktorému ide len o províziu? Dobrý finančný poradca musí mať rozsiahle vedomosti o všetkých finančných produktoch, mal by Vám vypracovať rozsiahlu analýzu a porovnanie jednotlivých hypoték „šité na mieru“ pre Vaše konkrétne potreby, ktorú vypracuje na základe detailného preskúmania Vašej finančnej situácie. Na všetky Vaše otázky by mal odpovedať kvalifikovane, ale nemal by Vás zavaliť množstvom nezrozumiteľných pojmov. Na zváženie predloženého riešenia by Vám mal nechať dostatok času na premyslenie. Naopak, „poradca“ ktorému ide len o získanie provízie sa Vás snaží rýchle dotlačiť k podpisu zmluvy, nevypracuje porovnanie ale presadzuje si jeden konkrétny produkt.

Sledujte nezávislé súťaže a porovnania

Na Slovensku sa už niekoľko rokov koná súťaž finančných produktov – Zlatá minca ktorej cieľom je zorientovať spotrebiteľov v ponuke úverov, pôžičiek a poistných produktov rôznych finančných inštitúcii. Jednotlivé finančné produkty hodnotí porota, ktorá sa skladá z nezávislých odborníkov na financie – napríklad z ekonomických novinárov, ekonómov z vysokých škôl, zástupcov finančných magazínov a spoločností realizujúcich prieskum trhu. Členovia poroty hlasujú za produkty v konkétnych kategóriách, pričom najlepšiemu produktu môžu dať 3 body, druhému 2 body a tretiemu 3 body. V roku 2001 sa stala víťazom kategórie Úvery na bývanie Flexihypotéka zo Všeobecnej úverovej banky, ktorá získala 84 bodov. Po nej nasledovala ČSOB banka s počtom 62 bodov a tretie miesto získala Slovenská sporiteľňa s počtom bodov 51.


You are here: Home » Hypotéka » Najvýhodnejšia hypotéka

Odoslať odpoveď

Vaša emailová adresa sa nebude zobrazovať. Požadované polia sú ozančné *

*

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.