Loading

Nebankové pôžičky

Jedným z najpohodlnejších a najrýchlejších spôsobov získania finančných prostriedkov sú práve nebankové pôžičky. Tento spôsob získania peňazí má svoje pre a proti. Aké sú výhody a nevýhody nebankových pôžičiek?

Poskytovateľov nebankových pôžičiek je na slovenskom trhu obrovské množstvo, pritom len zopár z nich je skutočne dôveryhodných. Nebankové spoločnosti sú často terčom nelichotivých označení ako úžerníci, podvodníci s pôžičkami a podobne. Je pravdou, že veľa subjektov z nebankového prostredia je takto označované právom. Poskytujú úvery ľuďom za nevýhodných podmienok a vysokých úrokov, ktoré hraničia s úžerou. Žiaľ, množstvo ľudí už doplatilo na svoju neschopnosť dôkladne čítať a porozumieť úverovej zmluve a preto voči týmto spoločnostiam panuje veľká nedôvera. Internet je plný príbehov ľudí, ktorí boli podvedení, alebo ktorí pre pôžičku niekoľko tisíc eur prišli o strechu nad hlavou.

Seriózni poskytovatelia nebankových pôžičiek

peniazeNa druhej strane treba povedať, že na Slovensku existujú aj seriózni poskytovatelia nebankových pôžičiek, ktorých každým rokom pribúda. Dôvod, prečo aj na na strane nebankových spoločností vidieť pozitívne zmeny, je hneď niekoľko. Tieto firmy si uvedomili, že ich klienti nie sú hlúpi a že s transparentnými podmienkami, ktoré sú jasne vopred stanovené, ďalej zájdu. Typickým príkladom je napríklad spoločnosť Provident Financial, ktorá požičiava síce draho, ale s jasne stanovenými podmienkami. Nebolo tomu tak dávno, čo sa Provident na svojej web stránke neobťažoval záujemcom o pôžičku oznámiť, za akých podmienok si môže požičať. Sami iste uznáte, že bez informácii o základných parametroch pôžičky, akými sú úrok a ročná percentuálna miera nákladov asi ťažko môžete porovnávať výhodnosť či nevýhodnosť úveru s inými poskytovateľmi. Od istej doby sa však veci v Providente pohli správnym smerom – firma odtajnila poplatky za poskytnutie úveru a klient si tak môže hneď spraviť predstavu o koľko úver preplatí. Je pravdou, že úroky, za ktorých požičiava Provident sú stále vysoké, ale na druhej strane sa nikto nemôže sťažovať, že nevedel do čoho ide. Odkedy spoločnosť Provident Financial uskutočnil tieto zmeny, výrazne stúpol počet klientov. Čo sa týka transparentnosti poskytovania nebankových pôžičiek, podobne sú na tom aj iné známe spoločnosti z nebankového prostredia – Cetelem, Home Credit alebo Cofidis. Medzi nebankovými spoločnosťami sa vždy nájdu také, ktoré sa snažia držať úroky pri zemi – konkrétne napríklad spoločnosť Cetelem Slovensko, ktorá požičiava na čokoľvek s úrokom už od 8,39 %. Maximálna výška úroku pôžičky na čokoľvek však nepresiahne úrokový strop 16,89 %. Ak by sme minimálnu a maximálnu sadzbu spriemerovali, dostane úrokovú sadzbu 12,64 %, čo je zhruba priemerná sadzba za akú poskytujú bezúčelové spotrebné úvery banky. Cetelem je však v oblasti nebankových spoločností skôr výnimkou, takže pri iných poskytovateľoch je potrebné počítať s oveľa vyššou úrokovou sadzbou.

Výhodou nebankových pôžičiek oproti bankovým produktom je úspora času pri vybavovaní. Takmer všetci poskytovatelia nebankových pôžičiek umožňujú pohodlné vybavenie úveru z pohodlia domova, bez nutnosti navštíviť pobočku. Je však otázne, či niekoľko hodinová úspora času pri vybavovaní úveru Vám bude stáť za úrok vyšši aj o niekoľko percent. Banky však začínajú v oblasti jednoduchosti a pohodlia vybavenia úveru „dýchať na krk“ nebankovým spoločnostiam. Stále väčšie množstvo bankových domov, aj pod vplyvom tlaku zo strany nových hráčov na trhu, umožňuje vybavenie pôžičky pomocou vyplnenia a odoslania online formulára – napríklad ZUNO alebo VÚB banka so svojím produktom VÚB onlinepôžička.


You are here: Home » Blog » Nebankové pôžičky

Odoslať odpoveď

Vaša emailová adresa sa nebude zobrazovať. Požadované polia sú ozančné *

*

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.