Loading

Novela zákona o spotrebiteľských úveroch prináša viac práv pre spotrebiteľov

V budúcom roku vstúpi do platnosti novela zákona o spotrebiteľských úverov, ktorej cieľom je posilniť práva spotrebiteľa. Po novom nebudeme platiť poplatky ani úroky, ktoré nie sú zákonom stanovené, alebo ktoré neboli vopred dohodnuté v zmluve o úvere. Podľa novej právnej úpravy sa spotrebiteľ bude môcť oboznámiť so všetkými poplatkami a úrokmi, ktoré od neho môže veriteľ vyžadovať. Tieto by sa nemali meniť počas celej doby trvania úverového vzťahu, čo je podstatná zmena k lepšiemu oproti súčasnému stavu. Dodnes je bežnou praxou, že sa bankové domy a subjekty z mimobankového prostredia odvolávajú v zmluve o spotrebiteľskom úvere na platný cenník spoločnosti, pričom cenník poplatkov sa mení aj niekoľko krát do roka. Výhodou novej právnej úpravy je teda skutočnosť, že spotrebiteľ nájde všetky poplatky a úroky spojené so spotrebiteľským úverom v jednej zmluve a nemusí tak študovať ďalšie dokumenty, na ktoré zvykli finančné inštitúcie v zmluve o spotrebiteľskom úvere odkazovať. Zmluvy však vďaka tejto novinke prehľadnejšie nebudú, skôr naopak, očakáva sa, že ich rozsah sa navýši aj o desiatky strán. V prípade, že sa zistí hrubé porušenie povinnosti veriteľa, tak bude úver bezúročný, teda spotrebiteľ zaň nebude platiť žiadne úroky, no veriteľovu bude musieť vrátiť istinu.

Podľa novely zákona sa bude za hrubé porušenie zo strany veriteľa považovať nezodpovedné posúdenie platobnej schopnosti úver splácať bez dostatočných údajov o sociálno ekonomickej situácii klienta. To spraví škrt cez rozpočet nebankovým subjektom, ktoré bežne poskytujú pôžičky osobám o ktorých sa vie, že určite nebudú vedieť pôžičku riadne splatiť.

Existujú stovky, až tisíce prípadov, kedy nebankovka požičala peňažné prostriedky vo veľkom objeme osobe s minimálnym platom, pričom mesačná splátka bola stanovená na niekoľkonásobok čistého príjmu dlžníka. Niektorým nebankovým subjektom okrem zrejmej insolventnosti záujemcov neprekáža ani negatívny záznam v úverovom registri. Takýmto spoločnostiam v podstate nejde o to, aby klient pôžičku riadne splácal, ale čakajú na prvé zaváhanie, pri ktorom môže dlžník ľahko prísť o svoj majetok, ktorý má ďaleko vyššiu hodnotu ako bola hodnota poskytnutého úveru. Predpokladá sa, že odkedy začne platiť novela zákona, bude takýchto prípadov omnoho menej. Nebankový subjekt by si mal po novom rovnako ako bankové inštitúcie overiť príjem žiadateľa buď prostredníctvom informácií poskytnutých Sociálnou poisťovňou alebo prostredníctvom potvrdenia o výške príjmu žiadateľa, aby bolo jasné, že klient bude môcť zo svojho príjmu úver riadne splatiť.

 

Nebankovky združené v Asosiácii organizácii splátkového predaja so zmenou súhlasia. Ich zástupcovia však skonštatovali, že novela zákona nespresňuje, ako by sa mali dostať k informáciám ktoré im pomôžu objektívne zhodnotiť schopnosť klienta úver riadne splácať. Sociálna poisťovňa totižto neposkytuje nebankovým subjektom informácie v takom rozsahu ako poskytuje na preverenie bonity klienta bankám. Podľa Heleny Mezenskej z OĽaNO by sa dal tento problém vyriešiť vykonávacou vyhláškou. Mezenskej sa taktiež podarilo presadiť, aby mohli klienti kedykoľvek predčasne splatiť úvery do výšky 10 000€ bez poplatku.

Novela zákona taktiež sprehľadní a zjednotí postup výpočtu ročnej percentuálnej miery nákladov pri revolvingových (opakujúcich sa) úveroch. Táto zmena sa bude týkať kreditných kariet a povolených prečerpaní na bežnom účte. Ak v zmluve nebude dohodnuté obdobie trvania úveru, tak sa RPMN vypočíta na základe doby trvania 3 mesiace. Ak v zmluve nebude stanovená maximálna výška spotrebiteľského úveru, tak sa za maximálnu výšku bude považovať hodnota 1500 €. Cieľom tejto úpravy je prispôsobiť výpočet aktuálnej obchodnej situácii na trhu.


You are here: Home » Správy » Novela zákona o spotrebiteľských úveroch prináša viac práv pre spotrebiteľov

Odoslať odpoveď

Vaša emailová adresa sa nebude zobrazovať. Požadované polia sú ozančné *

*

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.