Loading

Nový úver si vzal takmer každý deviaty Slovák

V živote každého človeka sa občas vyskytnú situácie, kedy vlastné finančné prostriedky nepostačujú na financovanie výdavkov. Či už sa jedná o úver na nové auto, elektrospotrebič, nevyhnutnú rekonštrukciu alebo dokonca vlastné bývanie, keď chýbajú vlastné peniaze, spoliehame sa na pôžičky a úvery z bánk alebo nebankových subjektov. Podľa nedávnej tlačovej správy zverejnenej Poštovou bankou Slováci patria medzi najmenej zadĺžené krajiny v rámci eurozóny, keď porovnávame zadĺženie domácností k pomere k hrubému domácemu produktu. Napriek týmto pre nás celkom lichotivým štatistikám, takmer každý deviaty Slovák si v minulom roku zobral úver z banky či inej finančnej inštitúcie. Podiel Slovákov nad 15 rokov ktorý si vlani zobrali úver tak dosiahol číslo 11,4 %

Tieto údaje boli získané v roku 2011 z dát Svetovej banky Global Findex Database. Prieskum sa realizoval v 148 krajinách sveta medzi obyvateľmi staršími ako 15 rokov. Podľa analytičky Poštovej banky Evy Sadovskej tak banky schválili žiadosť o úver takmer pol milióna Slovákom.

Podľa Svetovej banky si najviacej požičiavajú Cyperčania (27%), ktorí v roku 2011 dĺžili tamojším bankám až 134 % hrubého domáceho produktu. S obľubou si požičiavajú aj obyvatelia severských krajín – Fínska a Švédska, kde si do banky so žiadosťou o úver namierila takmer štvrtina obyvateľstva (Fínsko – 23,9%, Švédsko – 23,4%). Naši susedia v stredoeurópskom regióne – Maďarsko, Česká republika a Poľsko za nami trocha zaostali, v priemere si tam zobralo úver 9,5 % obyvateľov. Najmenšiu chuť zadlžovať sa majú obyvatelia pobaltských krajín (Lotyško 6,8 %, Litva 5,6 %) a prekvapivo aj Taliansko (4,6 %).

Podiel obyvateľov starších ako 15 r., ktorí si  v minulom roku 2011 zobrali úver

Zaujímavé sú aj zistené dáta ohľadom veku žiadateľov. Najmenej po úvere z banky siahajú mladí ľudia vo veku do 15-24 rokov (iba) 6,1 % z opýtaných. Toto zistenie sa dá ľahko zdôvodniť tým, že mladí ľudia v tomto veku v prevažnej miere žijú v spoločnej domácnosti s rodičmi, kde nemusia riešiť výdavky na vlastné bývanie. Nad 25 rokov sa už percento zadĺžených zvyšuje na dvojnásobok – 12,5 %.

Z hľadiska typu bývania – na dedine alebo v meste v prieskume neboli zistené výraznejšie rozdiely. Väčšie rozdiely boli zistené z hľadiska dosiahnutého vzdelania. Pre pôžičku z banky sa rozhodol v minulom roku jeden z ôsmych Slovákov s ukončenou strednou alebo vysokou školou. Schválených žiadostí pre záujemcov so základným vzdelaním bol dvojnásobne nižší. Ľudia s nižším vzdelaním majú pritom väčšie problémy s porovnávaním výhodnosti jednotlivých úverových produktov a sú náchylnejší na podpísanie nevýhodnej zmluvy.

 

You are here: Home » Správy » Nový úver si vzal takmer každý deviaty Slovák

Odoslať odpoveď

Vaša emailová adresa sa nebude zobrazovať. Požadované polia sú ozančné *

*

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.