Loading

Operatívny leasing

Na rozdiel od u nás podstatne rozšírenejšieho finančného leasingu, pri operatívnom leasingu prenajímaný predmet neprechádza na nájomcu, ale zostáva vo vlastníctve leasingovej spoločnosti. Pri uhradení poslednej splátky zvyčajne nájomca predmet operatívneho leasingu vymení za nový a naďalej platí splátky už podľa novej zmluvy. Aké sú tedy výhody a nevýhody operatívneho leasingu?

Hlavnou výhodou pre nájomcu je odbremenenie od všetkých starostí súvisiacich s údržbou a prevádzkou predmetu leasingovej zmluvy, ktoré je povinná zabezpečiť leasingová spoločnosť. Najčastejšie je využívaný strednými a veľkými firmami, ktoré potrebujú daný tovar aktívne využívať, ale povinnosti súvisiaceho s jeho prevádzkou radšej prenechajú špecializovanej firme. Mohli by sme teda povedať, že sa jedná o formu outsourcingu.

 

Ako funguje

Aby sme si jeho fungovanie mohli lepšie vysvetliť, uvedieme si ako príklad operatívny leasing auta, ktorý je na Slovensku asi najčastejšie využívaným predmetom operatívneho leasingu. Klient – budúci nájomca si objedná požadovaný typ auta a leasingová spoločnosť mu pripraví cenovú kalkuláciu na dohodnuté obdobie. Zmluva sa uzatvára zvyčajne na krátku dobu jeden až štyri roky, dĺžka trvania zmluvy je spravidla kratšia ako životnosť auta alebo jeho odpisovanie. Obe strany sa dohodnú na predpokladom počte najazdených kilometrov za rok. V prípade, že klient využíva auto častejšie a výrazne „prešvihne“ vopred dohodnutý počet najazdených kilometrov, leasingová spoločnosť si bude za to účtovať vysoké poplatky, preto je vhodné, ak si aspoň raz za pol roka, ideálne kvartálne, dohodnite stretnutie s Vaším account managerom, ktorý Vám v prípade potreby môže upraviť – zvýšiť alebo znížiť počet najazdených kilomentrov ešte pred tým, než je neskoro. Výhodou je, že celú zodpovednosť a starostlivosť o vozový park preberá leasingová spoločnosť a to od nákupu vozidla až do skončenia zmluvy. Táto starostlivosť zahŕňa vybavenie opráv v prípade potreby, potrebné poistenia, riešenie poistných zmlúv, servisné prehliadky, nákup pohonných hmôt a podobne. Výhody plynúce z komplexného poskytovania služieb môžu pre veľké firmy, ktoré si objednávajú stovky áut predstavovať státisíce ušetrených eur ročne. Predstavte si koľko ušetrí firma len na nákladoch za zamestnancov, ktorých by si musela zamestnať na správu vozového parku a opravy. Keďže všetky tieto činnosti zabezpečí leasingová spoločnosť, klientovi nielenže odpadajú všetky starosti súvisiace s údržbou auta, ale navyše môže získať aj množstevnú zľavu, napríklad na poistenie. V mesačnej splátke, ktorá je fixná, je zahrnuté napríklad: cestná daň, zákonné a havarijné poistenie, opravy a údržba auta, výmena pneumatík, dialničná nálepka, pohonné hmoty…cena vždy závisí od rozsahu poskytovaných služieb.

Ďalšou podstatnou výhodou je skutočnosť, že nájomné je v tomto prípade mimosúvahovou položkou, čo je výhoda obzvlášť pre firmy, ktoré vedú účtovníctvo podľa medzinárodných účtovných štandardov (IFRS). Vďaka tomuto výkazy firmy vyzerajú oveľa lepšie a okrem toho záväzky z leasingu nezaťažujú pasívnu stranu bilancie a nebránia tak firme požičať si peniaze na niečo iné.

Ostatné benefity:

  • zjednodušenie cash flow a plánovania nákladov, vďaka tomu, že klient dopredu pozná výšku mesačnej splátky
  • úspora času a možnosť sústrediť sa na hlavnú podikateľkú činnosť, ktorá prináša Vašej firme peniaze
  • riziko v prípade znehodnotenia alebo poklesu ceny predmetu leasingu znáša prenajímateľ

 

Istou nevýhodou je, že po skončení nájmu, predmet leasingu si preberie prenajímateľ, ktorý ho následne odpredá a predajná cena je ziskom leasingovej spoločnosti.


You are here: Home » Leasing » Operatívny leasing

1 komentár

  1. DOBRY DEN
    Chcel by som sa informovat , mal by som zaujem o operativny leasing na svoju firmu ale mam v bankovom registry zapis.
    Je mozne aj v takomto pripade cerpat operativny leasing.
    Dakujem za odpoved

Odoslať odpoveď

Vaša emailová adresa sa nebude zobrazovať. Požadované polia sú ozančné *

*

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.