Loading

Povolené prečerpanie Poštová banka

Povolené prečerpanie je služba k bežnému účtu Poštovej banky, ktorý povoľuje možnosť prečerpania finančných prostriedkov na osobnom účte (umožňuje ísť do mínusu). Povolené prečerpanie je výhodné použiť najmä na preklenutie krátkodobého nedostatku finančných prostriedkov. Je to skvelý spôsob, ako získať potrebnú finančnú hotovosť bez toho, aby ste museli žiadať o pôžičku. Peniaze „navyše“ tak máte stále k dispozícii a splatíte ich automaticky akonáhle Vám prijde platba na účet. Akonáhle je dlh uhradený, opäť môžete úver čerpať kedykoľvek to budete potrebovať. Peniaze z kontokorentu môžete použiť na bežné mesačné výdavky, na úhradu neočakávaných nákladov, na nákup spotrebného tovaru…Výhodou je, že ak máte napríklad zriadený trvalý príkaz v banke, a na účte nemáte dostatok peňazí, tak platba neodíde a dostanete sa do omeškania (napríklad pri platení faktúry za elektriku alebo plyn, telefón…). Ak však kontokorent zriadený máte, platba odíde aj bez toho, aby ste reálne mali „vlastné“ prostriedky na účte k dispozícii. Dlh potom vyrovnáte akonáhle budú finančné prostriedky pripísané na Váš účet.

PB zriaďuje túto službu klientom, ktorí sú fyzickými osobami a ktorí sú majiteľmi osobného účtu Postkonto, postkonto Junior (ktorý je určený pre mladých ľudí vo veku od 18-26 rokov), postkonto Senior alebo ktorí sú držiteľmi všadeplatíkarty. Každý klient môže mať túto službu zriadenú len jeden krát (teda služba môže byť zriadená maximálne na jednom účte).

Charakteristika

Výška povoleného prečerpania je podľa obchodných podmienok banky stanovená na 100-2000€. Výšku maximálnej sumy prečepania stanovuje banka na základe niekoľkých kritérii. Banka hlavne sleduje prichádzajúce a odchádzajúce platby klienta, ich výšku a pravidelnosť, ďalej priemernú výšku zostatku na účte a schopnosť majiteľa splácať svoje záväzky voči banke riadne a načas. Zriadenie tejto služby je zadarmo, klient platí poplatok len v tom mesiaci, kedy došlo k čerpaniu vo výške 0,55€. Banka si neúčtuje žiadne poplatky za zrušenie alebo prehodnotenie limitu.

Úroky klient platí len v prípade, že dôjde k využitiu služby, a to len z výšky čerpanej sumy a za dni kedy bol klient v debete. Úroková sadzba je podľa platného cenníka stanovená na 16,90-20,90% p.a. Úrok je v prípade nepovoleného prečerpania pre všetky typy osobných účtov, balíkov služieb a všadeplatíkartu stanovený na 25,90% p.a.

Záver

Povolené prečerpanie alebo kontokorentný úver využíva množstvo ľudí, v niektorých bankých je to štvrtina a v iných je to až tretina všetkých klientov. Jedná sa o jednoduchý spôsob požičania peňazí, ktorý máte k dispozícii kedykoľvek a za túto službu platíte len vtedy, ak ju využívate. Výhodou je aj to, že nemusíte zdĺhavo vybavovať v banke úver a nemusíte ručiť hnuteľným majetkom. Krátkodobé využívanie tejto služby môže byť vo viacerých prípadoch výhodné, ale neodporúča sa použitie dlhodobé, nakoľko potom začnú nabiehať vysoké úroky.


You are here: Home » Kontokorent » Povolené prečerpanie Poštová banka

8 komentáre

 1. Dobrý deň,
  rád by som sa opýtal, aký je rozdiel medzi vlastnými prostriedkami a disponibilným zostatkom, pretože v bankomate sa mi zobrazili tieto dve sumy. Vaša banka mi pred niekoľkými týždňami sama od seba nastavila povolené prečerpanie a ja teraz vôbec neviem koľko vlastných peňazí mám na účte.
  Za skorú odpoveď vopred ďakujem!

  S pozdravom
  Roman Macák

  • Dobrý deň pán Macák,

   disponibilný zostatok je suma, ktorá je navýšená o kontokorentný rámec (teda sumu povoleného prečerpania), ktorú Vám Poštová banka zriadila automaticky. Disponibilný zostatok teda zahŕňa aj peniaze, ktoré nie sú Vaše, ale Poštová banka Vám ich pridelila na automatické požičanie si v prípade nedostatku vlastných prostriedkov na účte.

   Aktuálny zostatok je suma ktorú máte mometálne na Vašom účte v určitom konktrétnom čase a nezahŕňa sumu navýšenú o povolené prečerpanie a nezahŕňa ani zablokované platby (z dôvodu neskoršieho dátumu splatnosti)

   Účtovný zostatok nám poskytuje informáciu o objeme financií na našom účte a sú v ňom odpočítatné aj platby s neskorším dátumom spracovania. Účtovný zostatok nezahŕňa povolené prečerpanie.

   Najlepšiu predstavu o vlastných prostriedkoch na účte teda získate z účtovného zostatku.
   Ak Vás disponibilný dostatok mýli a myslíte si, že ho určite nebudete v budúcnosti potrebovať, môžete požiadať o jeho zrušenie na telefónnom čisle: 0850 211 211. Za zrušenie povoleného prečerpania si banka neúčtuje žiaden poplatok.

  • Dobry den chcela by som sa spytat kedy a v akom čase budem mat na svojom učte povolene prečerpanie. Učet mam zriadeny 3 masiac. Vopred dakujem.

 2. Dobry den chcela som sa spytat som v v debete v sume 500eur a uz mi dosla vyzva na zaplatenie do 30 dni tak som tam volala a oni mi povedali ze to sa da iba na dva krat ale celu sumu zaplatit ze niesu ine moznosti tak sa pytam tu ci mate niekdo stym skusenosti dakujem

 3. zdravim chcem sa opitat ci skarti si móžem normalne vipožičať napriklad aj 300€ ? Lebo mam 2.tyždne pred vyplatou a musim surne zaplatit fakturu tak preto sa pitam ci si mozem kludne zobrat skarty aj keď tam nic nemam len ten zostatok

 4. dobry den chcem sa vas len opytat ked mam postovu banku uz 2. roky chcem iba vediet ci by ma pustili do minusi precerpania mam kazdy mesiac prijem zo socialnej poistovni dochodkovej som invalidny dochodca kazdy mesiac dostavam 331.90. eura dochodku dajte mi na tento meil vediet ako by to dopadlo mam 32. rokou

 5. ak je aktuany zostatok 2.270 a disponibilny -2970, aka suma je vobec moja? ak nieco je?..
  dakujem

 6. Dobry den mam zaujem ist do debetu som dvochodca a dvochodok mi chodi na ucet do
  Postovej banky prosim vas porate mi ako mam viuzit tuto sluzbu
  alebo ako zistim ci nemam a ja taku moznost dakujem.za skoru odpovet

Odoslať odpoveď

Vaša emailová adresa sa nebude zobrazovať. Požadované polia sú ozančné *

*

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.