Loading

Pôžičky bez registra: chce to obojstrannú opatrnosť

Osoby ktoré si či už vplyvom nepriaznivých životných okolností (strata zamestnania, dlhodobá práceneschopnosť) alebo vlastnou vinou vyslúžili negatívny záznam v úverových registroch, sa podstatne viac zapotia pri získavaní ďalšej pôžičky, hypotéky či iných úverových produktov. Ak chce človek s takýmto záznamom získať ďalší úver, musí dať úverovej spoločnosti dobrý dôvod na to, aby mu bola ochotná požičať. Dobrým dôvodom sa rozumie dostatočne silná záruka, že ak by sa nesplácanie, či oneskorené splátky z minulosti opakovali, veriteľ o svoje peniaze nepríde, ale sa mu do posledného eura vrátia. Inými slovami, žiadateľ s negatívnou platobnou históriou ktorá je zaznamenaná v úverových registroch bude musieť za požičané peniaze poskytnúť zábezpeku.

Čo môže slúžiť ako zabezpečenie úveru

Pri menších pôžičkách môže ako zabezpečenie úveru postačovať ručenie ručiteľom, ktorý v prípade nesplácania zo strany dlžníka prevezme splátky na seba. Aj v prípade, že nájdete veriteľa, ktorý je ochotný poskytnúť peniaze bývalému neplatičovi s ručiteľom, ešte stále nemáte vyhrané. Nájsť ručiteľa ktorý na seba v prípade nesplácania prevezme všetky záväzky spojené s úverom, nie je jednoduché. Ručiť blízkej rodine, alebo priateľovi, na to sa možno zopár dobrých duší nájde. Hľadanie ručiteľov pre človeka, ktorému sa už podarilo (možno opakovane) dokázať, že záväzky berie na ľahkú váhu, prípadne ich ignoruje, to je už ťažší oriešok. Každopádne pri jeho „lúskaní“ prajeme veľa šťastia…

Vlastníte nehnuteľnosť? Pôžička bez registra nebude žiaden problém

dlzik_veritelRučenie nehnuteľnosťou je pomerne istý spôsob, ako si zabezpečiť schválenie úveru, aj v prípade, ak ste vyhodnotený ako rizikový klient. Do skupiny rizikových klientov patria napríklad osoby, ktoré nevedia svoj príjem zdokladovať, ďalej napríklad podnikatelia s neistým alebo kolísajúcim zárobkom, ale aj tí, ktorí mali v minulosti problémy so splácaním.

Veritelia často krát prižmúria oči a žiadosť o úver schvália, ak rizikový klient ponúkne ručenie nehnuteľnosťou. Platí to v prípade, že ako žiadateľ viete rozumne odhadnúť a neprestreliť výšku žiadanej sumy. Rozhodne si nerobte plány, že dostanete pôžičku v hodnote Vašej nehnuteľnosti – to by nebol príliš výhodný obchod pre veriteľa. Úverové spoločnosti sú ochotné požičať rizikovej klientele maximálne do 50 % z hodnoty založenej nehnuteľnosti. V praxi to znamená, že ak vlastníte byt v hodnote 60 000 EUR, požičať si budete môcť v najlepšom prípade sumu 30 000 €. Svoju rolu bude hrať aj to, v akej lokalite sa nachádza daná nehnuteľnosť. Nehnuteľnosti v krajských mestách s dobrou občianskou vybavenosťou sa predajú v prípade nesplácania rýchlejšie ako napríklad na dedine, vzdialenej desiatky kilometrov od najbližšieho mesta.

Pôžička výmenou za ručenie nehnuteľnosťou Vás nemusí odradiť ani v prípade, ak žiadnu nehnuteľnosť nevlastníte. Finančné inštitúcie totižto akceptujú aj nehnuteľnosť vo vlastníctve tretej osoby – teda takú, ktorá patrí niekomu inému. Vlastník však musí súhlasiť so zriadením záložného práva. Pomôcť tak môžu rodičia, súrodenci alebo blízka rodina. Toto riešenie však nie je najšťastnejšie, nakoľko najbližších príbuzných zatiahnete do svojich problémov, čo nemusí byť príjemné ani im, ani Vám…

V každom prípade, seriózne úverové spoločnosti nie sú realitky a ich záujem nie je pripraviť Vás o nehnuteľnosť, na ktorej zarobia viac ako Vám požičali, ale v prvom rade chcú, aby ste riadne splácali. Z tohto dôvodu bude nutné dokladovať pravidelný príjem a schopnosť splácať. Pokiaľ niekto nemá záujem preverovať, v akej výške máte príjem a či ho vôbec máte v kombinácii s neoverovaním registrov, máte dosť silný dôvod pochybovať o motivácii veriteľa zarobiť a Vás transparentným spôsobom – teda a úrokoch alebo poplatkoch.

Tak, ako sú v prípade pôžičiek bez registra opatrní veritelia, pozor by si mali dávať aj samotní záujemcovia o tento typ úveru. Úverový trh sa aj napriek legislatívnym snahám o posilnenie ochrany spotrebiteľa stále hemží podnikateľmi, ktorých cieľom nie je požičať za odplatu s jasnými podmienkami, ale zarobiť na zlej finančnej situácií ľudí.

Na čo by ste si mali dať pozor?

  1. Dôkladne zvážte, či pôžička stojí za to, aby ste ručili nehnuteľnosťou. Prísť o strechu nad hlavou (prípadne o ňu pripraviť Vašich blízkych) nestojí za to, aby ste si požičali pár tisíc.
  2. Preverte si poskytovateľa úveru. Je v registri veriteľov vedenom NBS? Ako dlho je táto spoločnosť a trhu? Aké referencie si počas svojho pôsobenia stihla získať? Aké sú ohlasy bývalých klientov? Veľa sa dozviete z diskusií na internete.
  3. Aké sú podmienky poskytnutia úveru? Sú pre Vás prijateľné, alebo by podpísali hocičo, len aby ste dostali peniaze? Nie sú len jednostranne výhodné (pre veriteľa)?
  4. Naštudujte si aj podmienky v prípade nesplácania. Kedy môže prísť k uplatneniu záložného práva, aké sú sankcie v prípade nesplácania? Už minimálne raz ste sa dostali do problémov s nesplácaním. Čo keď sa situácia bude opakovať?
  5. Úver, najmä taký, za ktorý ručíte nehnuteľnosťou si poistite pre prípad smrti, práceneschopnosti a straty zamestnania.


You are here: Home » Blog » Pôžičky bez registra: chce to obojstrannú opatrnosť

Odoslať odpoveď

Vaša emailová adresa sa nebude zobrazovať. Požadované polia sú ozančné *

*

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.