Loading

Pôžičky na auto

Auto je neoddeliteľnou súčasťou života mnohých ľudí, zvlášť pre rodiny s malými deťmi sa stalo nevyhnutnosťou. Predajcovia automobilov neustále lákajú na výhodné ceny nových áut, najmä koncom roka zvyknú poskytovať výrazné zľavy. Možností na financovanie automobilu je hneď niekoľko. Ideálne je mať nasporené vlastné finančné prostriedky, z ktorých vyplatíte nové auto. Vzhľadom k tomu, že ceny áut sú pomerne vysoké a pre väčšinu ľudí predstavujú jednorázovo nezvládnuteľnú položku, nezostáva nič iné, len sa poobzerať po iných formách financovania. Existuje niekoľko spôsobov financovania, viac či menej výhodných – od účelového úveru na financovanie motorového vozidla z banky, cez leasing, neúčelovú americkú hypotéku až po úver z nebankovej spoločnosti. Všetky formy financovania majú svoje pre a proti, poďme sa na ich výhody a nevýhody bližšie pozrieť:

 

  1. Finančný leasing – pod týmto pojmom sa rozumie prenájom vozidla od leasingovej spoločnosti s následnou kúpou. Pri využití služieb finančného leasingu môžete auto využívať, za čo platíte leasingovke nájomné – leasingové splátky. V technickom preukaze je ako majiteľ vozidla uvedená leasingová spoločnosť a Vy ako klient ste len držiteľom. Po ukončení zmluvy dôjde k zmene vlastníka z leasingovej spoločnosti na klienta. Výhodou tohto typu financovania je jednoduché vybavenie – pod jednou strechou vybavíte auto, leasing, PZP, prípadne aj havarijné poistenie.
  2. Úver na auto z banky– rozdiel oproti leasingu je predovšetkým v tom, že sa okamžite od podpisu úverovej zmluvy stávate majiteľom auta. Vybavenie je o niečo zložitejšie, banky si kladú rôzne podmienky, napríklad zabezpečenie kupovaným vozidlom, prípadne ručenie ručiteľom, zloženie akontácie a pod…
  3. Americká hypotéka – jedná sa o bezúčelový úver, ktorý môžete použiť na čokoľvek, teda aj na kúpu auta s tým, že za poskytnutie úveru je potrebné ručiť nehnuteľnosťou. Výhodou je, že prostredníctvom americkej hypotéky získate bezkonkurenčne najnižší úrok
  4. Úver z nebankovky – napriek tomu, že ľudia sú voči nebankovkám (často právom) skeptický a príliš im nedôverujú, nájde sa zopár spoločností, ktoré poskytujú účelovú pôžičku na auto za prijateľných podmienok. Podmienky samozrejme nie sú také, ako keby ste si brali úver z klasickej banky, ale stále sa nájde veľa ľudí, ktorí tento spôsob využívajú.

Kto poskytuje pôžičky na auto?

Medzi známych poskytovateľov pôžičiek na auto z bankového prostredia patrí VÚB banka, ČSOB a OTP banka. VÚB banka láka záujemcov o financovanie nového auta na úrok od 8,90 % p.a. Prostredníctvom Flexipôžičky na auto z VÚB banky si môžete financovať nové alebo ojazdené vozidlo vo výške od 3 300 – 33 200 €, pričom výška schváleného úveru bude závisieť od hodnoty kupovaného auta. VUB poskytne úver aj do 100 % hodnoty auta, takže nebudete potrebovať žiadne vlastné zdroje. Všeobecná úverová banka ponúka možnosť aj spätného preplatenia faktúry, aj po niekoľkých mesiacov od kúpy auta.

Úrok od 8,90 % ponúka aj ČSOB banka na spotrebný úver na kúpu nového auta. ČSOB podobne ako VUB banka prefinancuje hodnotu celého vozidla, takže nemusíte mať nasporené žiadne vlastné peniaze. Z ČSOB si môžete požičať na nové alebo ojazdené auto či motocykel sumu od 600 € do 25 000 €, pričom splátky si môžete rozložiť až na 7 rokov. Výhodou je možnosť odkladu prvých troch splátok.

Najvýhodnejšiu ponuku má však OTP banka, ktorá ponúka OTP auto úver s rovnakou úrokovou sadzbou pre všetkých žiadateľov – 7,10 %. Táto úroková sadzba bude platiť počas celej doby splácania. Takýmto spôsobom si môžete požičať od 3500 -33 000 € so splatnosťou od 12 mesiacov až do 7 rokov. Pri úvere do 25 000 € sa požaduje akontácia vo výške minimálne 20 % a pri pôžičke nad 25 000 € je minimálna akontácia 30 %.

Pôžička na auto z nebankovky?

Ak Vám banka z nejakého dôvodu neposkytla úver, jednou z ďalších možností financovania je využitie služieb nebankovej spoločnosti. Na slovenskom trhu si vybudovala povesť serióznej spoločnosti firma Cetelem, ktorá má okrem iného v ponuke produktov aj pôžičku na auto. Poskytuje sa v rozsahu od 2000 € – 34 000 € aj bez ručiteľa či iného zabezpečenia. (pri úvere nad 25 000 € sa môže požadovať zabezpečenia ručiteľom). Splátky si môžete rozložiť na obdobie od 6-84 mesiacov. Úrokové sadzby sú tiež celkom priaznivé a pohybujú sa od 8,39 % p.a.

Pri výbere konkrétneho poskytovateľa autoúveru by mal byť rozhodujúcim údajom celková suma, ktorú budete musieť vrátiť. Pomocníkom by Vám mohla byť ročná percentuálna miera nákladov. Dajte však pozor na to, aby ste porovnávali rovnaké úvery (s rovnakou sumou, splatnosťou a počtom splátok). Zistite si možnosti predčasného splatenia úveru a tiež aj pokuty a poplatky v prípade omeškania. Počítajte tiež s tým, že pre konkrétnu ponuku je rozhodujúca bonita klienta a riziko z pohľadu veriteľa. Ponuky jednotlivých poskytovateľov sa tak môžu výrazne odlišovať podľa výšky príjmu klienta, mesačných výdavkov, rodinného stavu a rizikovosti.


You are here: Home » Blog » Pôžičky na auto

Odoslať odpoveď

Vaša emailová adresa sa nebude zobrazovať. Požadované polia sú ozančné *

*

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.