Loading

Pôžičky pre nezamestnaných

Snáď najťažšiu úlohu pri vybavovaní úveru majú nezamestnaní. Pôžičky pre nezamestnaných sú veľmi žiadaným produktom, no  na druhej strane nájsť seriózneho poskytovateľa je stále náročnejšie.Veritelia neustále sprísňujú kritéria pre poskytovanie úverov a je len logické, že ľudia bez práce sú ako prví na rade.

Ak ste prišli o zamestnanie tak v žiadnej banke sa pomoci nedočkáte. Všetky bankové inštitúcie vyžadujú na poskytnutie úveru potvrdenie o výške príjmu od zamestnávateľa, výplatné pásky a výpis z bežného účtu za posledné 3 mesiace. Nemusíte byť žiaden Einstein aby ste pochopili, že šanca na získanie bankového úveru je nulová.

Spravte si prieskum nebankoviek

Medzi ďalšie možnosti patrí získanie pôžičky pre nezamestnaných z nebankovky. Nebankové spoločnosti nemajú na Slovensku dobrú povesť z dôvodu, že každý si hneď myslí, že ak im dáte svoje osobné údaje a nebodaj podpíšete zmluvu, tak sa ich už nikdy nezbavíte a budete platiť mastné splátky každý mesiac. Iste, stali a stávajú sa také prípady, že poskytovateľ pôžičky zneužije zlú finančnú situáciu človeka bez práce a ten aby mohol zaplatiť nájomné sa nechá dotlačiť do podpisu nevýhodnej zmluvy. Bolo to síce povedané už snáď tisíc krát, ale opakovanie je matkou múdrosti takže dobrá rada znie: pozorne si preštudujte zmluvu a ak niečomu nerozumiete, neváhajte sa opýtať alebo poproste o konzultáciu nezávislého finančného poradcu. Výška úroku je síce veľmi dôležitá, ale o konečnej sume, ktorú budete musieť zaplatiť za poskytnutie pôžičky nič nehovorí. Bližšiu predstavu o výhodnosti či nevýhodnosti úveru získate na základe ročnej percentuálnej miery nákladov, ktorá okrem úroku zohľadňuje aj všetky ostatné poplatky súvisiace so zriadením úveru, teda napríklad poplatok za poskytnutie pôžičky a podobne. Okrem zmluvy si pozorne, v pokoji domova prečítajte aj obchodné podmienky danej spoločnosti. Niektoré nebankové subjekty totižto nevýhodné podmienky neuvedú v zmluve, ale v obchodných podmienkach, na ktoré si len málokto nájde čas. Sú písané drobným písmom a zložitou právnickou terminológiou, čo má za úlohu odradiť záujemcu o pôžičku od ďalšieho štúdia.

Nie všetky nebankové spoločnosti majú za cieľ človeka vo finančnej tiesni obrať o posledné peniaze. Existujú aj overené, etablované spoločnosti ktoré poskytujú pôžičky za transparentných podmienok. Medzi takéto určite môžeme zaradiť firmu Cetelem, Home Credit alebo Quatro. Všetky tieto spoločnosti majú jasne stanovené podmienky, vopred viete výšku mesačnej splátky, úrok, ročnú percentuálnu mieru nákladov a aj konečnú sumu, ktorú budete musieť vrátiť. Všetky tieto údaje získate ešte predtým, než do spoločnosti zavoláte alebo než osobne navštívite pobočku. Informácie sú dostupné priamo na web stránke spoločnosti, kde po zadaní povinných údajov ako je objem úveru a doba splatnosti Vám online kalkulačka okamžite vypočíta výšku mesačnej splátky, úrok, rpmn a celkovú sumu ktorú musí dlžník vrátiť. Žiaľ, problém je v tom čo bolo spomenuté na začiatku tohto textu – títo poskytovatelia si nových klientov starostlivo vyberajú a žiaľ, nie sú určené pre nezamestnaných ľudí.

Spomenuté 3 nebankové subjekty však nie sú jedinou možnosťou. Kompletný zoznam poskytovateľov spotrebných úverov, medzi ktoré patria aj všetky nebankové spoločnosti nájdete na web stránke Národnej Banky Slovenska, ktorá sprístupnila tento zoznam verejnosti. Pred začatím poskytovania spotrebných úverov má každý subjekt zo zákona povinnosť sa registrovať do takzvaného Registra veriteľov a podregistra iných veriteľov. Momentálne je v tomto registri registrovaných asi 177 spoločností (http://regver.nbs.sk/search.php). Tip: Prejdite si zoznam, navštívte web stránky jednotlivých spoločností a informujte sa, či sú ochotný požičať aj nezamestnanému. Keďže každý veriteľ zvažuje úverové riziko, ktoré je v prípade nezamestnaného človeka extrémne vysoké, skúste ponúknuť na zníženie úverového rizika zábezpeku vo forme napríklad hnuteľného majetku alebo ručenia ručiteľom. Zabezpečením pôžičky nielenže získate dôveru veriteľa, ale získate aj možnosť výhodnejšej úrokovej sadzby.

Aj keď sme vyššie uviedli, že každý poskytovateľ spotrebného úveru má povinnosť registrácie do Registra veriteľov, realita je taká, že množstvo spoločností zaoberajúcich sa poskytovaním pôžičiek túto povinnosť obchádza a hľadá medzery v zákone ako sa vyhnúť kontrole Národnou bankou. Preto spoločnosti, ktoré sa v registri nenechádzajú, neodporúčame ani kontaktovať, nieto s nimi podpisovať zmluvu.

Ďalšiu možnosť na získanie úveru pre nezamestnaných predstavujú pôžičky od súkromných osôb. Tu je šanca na získanie hotovosti skutočne vysoká, ale za neskutočne vysoké úroky. Často krát sa stáva že „súkromným investorom“ je práve úžerník, preto treba byť pri tomto type obzvlášť obozretný, najmä ak si pýta poplatok vopred.

Odporúčanie

Pôžičky pre nezamestnaných sú skvelou zárobkovou činnosťou pre ich poskytovateľov, ktorí často zneužívajú veľmi zlú situáciu nezamestnaného človeka, tým pádom je nemožné získať takýto typ úveru výhodne, s nízkou úrokovou sadzbou. Miesto toho, aby ste plytvali drahocenným časom hľadaním vhodného poskytovateľa, skúste svoju energiu využiť zmysluplnejšie – hľadaním práce, aj menej platenej ako ste mali doteraz. Na preklenutie obdobia, kedy ste bez príjmu však potrebujete peniaze. Skúste sa obrátiť so žiadosťou o pôžičku na rodinu alebo známych. Nie každému to je síce príjemné, ale aspoň nebudete musieť vracať dvoj až trojnásobok sumy, ktorú ste si požičali.


You are here: Home » Blog » Pôžičky pre nezamestnaných

Odoslať odpoveď

Vaša emailová adresa sa nebude zobrazovať. Požadované polia sú ozančné *

*

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.