Loading

Pôžičky


Vidíme ich všade, reklamy sa nás snažia presvedčiť, že „Splácať je ľahšie ako šetriť“, berieme si spotrebné úvery na nové domáce spotrebiče, autá si kupujeme na leasing a bývanie si zabezpečujeme prostredníctvom hypotéky.

Fenoménom dnešnej doby sa stal život na dlh

Poskytovatelia úverov sa nás snažia presvedčiť, že práve ich produkt je ten najvýhodnejší a najlepší. Nie vždy je tomu tak – poskytovatelia Vám vždy povedia iba čiastočné informácie, v ktorých sa dozviete len pozitívne stránky. O informáciach, ktoré sú v neprospech spotrebiteľa, taktne mlčia. Tieto „nepropagované údaje“ zahŕňajú najmä poplatky za poskytnutie pôžičky, poplatky za vedenie úverového účtu, sankcie v prípade predčasného splatenia, pokuty v prípade zmeny zmluvných podmienok a podobne. Cieľom tejto web stránky je čitateľom poskytnúť detailné informácie o jednotlivých úveroch vrátane úrokových sadzieb, podmienok poskytnutia úveru, poplatkov a spôsobu zabezpečenia tak, aby si záujemca o pôžičku mohol jednotlivé údaje porovnať a vybrať si tú najlepšiu možnosť.

Úvery, kedy áno a kedy radšej nie?

K pôžičkám existujú 2 prístupy. Jeden prístup hovorí, že zadlžovanie nie je správne a ak si chcete niečo kúpiť, mali by ste si najskôr našetriť potrebnú sumu, a až tak nákup zrealizovať z vlastných, nasporených zdrojov. Zástancovia druhého prístupu zase tvrdia, že kúpiť si môžete na úver čokoľvek a nemusíte mať pri tom našetrené vôbec nič. V zásade možno povedať že prvý prístup je správnejší, ale s malým dodatkom – občas si musí požičať každý. Na Slovensku by sa našlo asi len minimum ľudí, ktorí si môžu dovoliť financovať bývanie len z vlastných úspor. Nie je nič zlé na tom, že si vezmete hypotéku, alebo si požičiate na štart podnikania. Dôležité v týchto a podobných prípadoch je práve to, že pôžička je určená na zveľaďovanie, teda zvyšovanie hodnoty Vášho majetku. Opačným príkladom je napríklad permanentný život na dlh – napríklad chcete ísť na dovolenku a nemáte na ňu – požičiate si, alebo páči sa Vám sedacia súprava a nemáte na ňu – nevadí, vezmete si ju na splátky…A takto by sme mohli pokračovať ďalej. Tí, ktorí sa neustále zadlžujú pre služby alebo tovar, ktorí slúži len na krátkodobé vylepšenie životnej úrovne sa môžu dostať do finančných problémov a platobnej neschopnosti, nakoľko vôbec nešetria, ale skôr míňajú. Ako je vidno z vyššie uvedených príkladov, na pôžičkách nie je nič zlé, len treba mať k nim ten správny prístup a treba dodržiavať isté zásady.

Zásady ktoré by ste mali dodržiavať vždy, keď si budete potrebovať požičať

  1. Určite si priority, nemôže mať predsa všetko naraz – Je dôležité sa na pôžičku pozrieť s nadhľadom – skutočne ju potrebujete? Nebolo by lepšie sa na istý čas uskromniť a daný tovar si kúpiť povedzme o dva mesiace neskôr z vlastného? Možno bude dokonca aj v zľave a vy ušetríte na úrokoch, poplatkoch…
  2. Porovnatejte si svoje náklady a príjmy – Môžete si vôbec pôžičku dovoliť? Odpočítajte Vaše výdavky od príjmov a zvyšnú sumu môžete použiť na úver, ale nemali by ste ísť do extrému a mali by ste si vytvoriť aj rezervu, ktorú môžete v budúcnosti použiť na financovanie neočakávaných výdavkov bez toho, aby ste sa museli opäť zadĺžiť.
  3. Vyžiadajte si ponuky od viacerých spoločností a porovnajte si ročnú percentuálnu mieru nákladov – Nemusíte hneď „skočiť na lep“ prvej spoločnosti, ktorá Vám ponúkne pôžičku. Radšej si spravte prieskum trhu a porovnajte si viaceré ponuky. Okrem úrokej sadzby by ste si mali všímať aj ukazovateľ rpmn, ktorý vyjadruje celkovú cenu požičičaných peňazí na rok v percentách. Čím je hodnota RPMN nižšia, tým menej za úver zaplatíte.
  4. Informujte sa aká bude výška mesačnej splátky, aká je výška úrokovej sadzby. Pozor na rozdiel medzi ročnou a mesačnou úrokovou sadzbou – poskytovatelia nevedomosť ľudí často zneužívajú.
  5. Informujte sa o všetkých poplatkoch, ktoré so zriadením pôžičky súvisia – poplatky za poskytnutie, mesačné poplatky, predčasné splatenie, sankčný úrok za omeškanie…
  6. Preštudujte si zmluvu o pôžičke
  7. Zamerajte sa hlavne na pasáže písané drobným písmom, ktoré vždy obsahujú tie najdôležitejšie informácie.
  8. Poistite sa – Šetriť na poistení pôžičky sa naozaj nevypláca. Poistenie Vás bude stáť pár eur navyše, ale aspoň budete mať istotu, že v prípade straty zamestnania alebo práceneschopnosti posťovňa za Vás vyplatí Vaše nesplatené záväzky.
  9. Dbajte na včasné uhradenie mesačnej splátky  alebo si jednoducho zriaďte inkaso. Uľahčíte si tým život a nebudete musieť myslieť na túto nepríjemnú povinnosť a navyše sa vyhnete aj sankciám za prípadné omeškanie.

Ak budete dodržiavať vyššie uvedené zásady, určite sa Vám nestane, že podpíšete nevýhodnú zmluvu o pôžičke.

NAJ.sk

You are here: Home » Pôžičky

Komentáre sú uzatvorené.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.