Loading

Prečo platíme za úvery a pôžičky dvakrát viac ako v západnej Európe

Marže spotrebných úverov a pôžičiek sú na Slovenskom trhu veľmi vysoké (v priemere dosahujú hodnotu 15,62 % p.a.) Žiaľ, v stedoeurópskych končinách nie sme ojedinilým prípadom. Podobne sú na tom aj ostatné krajiny strednej Európy. V Českej republike, Poľsku a na Slovensku si finančné inštitúcie v priemere účtujú maržu za poskytnutie spotrebného úveru 15 %. Obyvatelia eurozóny pritom za rovnakú službu platia dva krát menej (priemer je v krajinách eurozóny len 7 %). Záujemcovia o úver na Slovensku môžu len blednúť závisťou pri porovnaní úrokových sadzieb v Rakúsku, ktoré patria s priemerom 6,08 % p.a. k jedným z najlacnejších spomedzi všetkých štátov Európskej únie.

Dôvodom na vysokú úrokovú sadzbu by nemala byť ani vyššia rizikovosť tunajších klientov, ktorá je podľa údajov ECB porovnanateľná ako v ostatných krajinách eurozóny. Čo je teda dôvodom, že platíme viac ako dvojnásobok za spotrebné úvery? Všetko nasvedčuje tomu, že za vysokými cenami úverov je nízka konkurencia. Väčšinový podiel na trhu so spotrebnými úvermi si v podstate rozdelili traja hráčí – Slovenská sporiteľňa, Všeobecná úverová banka a Tatra Banka (viď obrázok nižšie).

 Podiel novo poskytnutých úverov (1 polrok 2012, údaje sú v mil.eur). Zdroj: TREND

 

Dá sa s tým niečo robiť?

Keďže výška ponúkaného úroku závisí do veľkej miery aj od konkurencie, zmena môže nastať aj vďaka nedávno vzniknutým bankám, ktoré vsádzajú na nižšie ceny a väčšiu transparentnosť. Všetko to začalo tým, že sa internetové banky začali ponúkať účet zadarmo (bez mesačného poplatku). Účet zadarmo priniesla ako prvá na Slovensku mBank, ktorú úspešne nasledovala ZUNO Bank AG Trend pokračoval v sporiacich účtoch s oveľa výhodnejším úrokom, ako ponúkali tradičné slovenské banky. Zdá sa, že na rad prichádzajú aj pôžičky. Najmä nové banky – napríklad ZUNO, ktoré ponúka pôžičku s úrokom od 6,90 % ročne. Samozrejme, treba si všimnúť slovíčko od, vďaka čomu by malo byť aspoň trochu skúsenému spotrebiteľovi jasné, že väčšina záujemcov získa pôžičku s vyššou úrokovou sadzbou (cca 10 %) – aj takáto sadzba je však oveľa lepšia ako tie, čo ponúkajú tradiční poskytovatelia spotrebných úverov.

V Českej republike sa dokonca začínajú objavovať prvé pozitívne výsledky: Air Bank ktorá patrí k relatívne novým hráčom na českom bankovom trhu, začala poskytovať bezúčelovú pôžičku, ktorá odmeňuje klientov za to, že svoj záväzok uhradia riadne a včas. Štandardne sa úroky tejto banky pri poskytnutí úveru pohybujú medzi hodnotami 10,9 až 23 % p.a., ale ak banka nezaznamená žiadne problémy so splácaním, tak klientovi, ktorý u nej spláca pôžičku nakoniec odpustí niekoľko splátok, a úroková sadzba tak klesne na hodnotu 8,9 %, čo už sa oveľa viac podobá na priemernú úrokovú sadzbu ktorú si účtujú finančné inštitúcie v ostatných krajinách eurozóny. Žiaľ, na Slovensku tento model odmeňovania zákazníkov znižovaním úrokovej sadzby nezaviedla zatiaľ žiadna banka. Mierne modifikovanú podobu tohto modelu používa nebankový subjekt Provident, ktorý poskytuje nižší úrok (11,5%) klientom, ktorý si v tejto firme požičali finančné prostriedky aspoň pred rokom. Faktom však zostáva, že v tejto nebankovke pôžičku preplatíte oveľa viacej ako v banke. Je škoda, že trend lacnejších úverov sa zatiaľ u nás naplno neprejavil. Všetko je však o konkurencii a o tom, dokedy si budú ľudia ochotní požičiavať za viac ako 15 percentný úrok.


You are here: Home » Správy » Prečo platíme za úvery a pôžičky dvakrát viac ako v západnej Európe

Odoslať odpoveď

Vaša emailová adresa sa nebude zobrazovať. Požadované polia sú ozančné *

*

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.