Loading

Provident

Provident nie je na Slovensku neznámou firmou. Dokonale ju poznajú všetci, ktorí si občas potrebujú požičať z dôvodu nečakaných výdavkov, na ktoré nemajú vlastné prostriedky. Na Slovensku pôsobí už viac ako 10 rokov (od roku 2001) a je súčasťou medzinárodnej finančnej skupiny International Personal Finance (IPF), ktorá má svoje zastúpenie okrem Slovenska v Poľsku, Česku, Maďarsku, Mexiku a Rumunsku.

Názory na pôžičky z Providentu

Existuje len málo firiem zaoberajúcich sa poskytovaním krátkodobých pôžičiek ktoré by vyvolávali takú búrlivú diskusiu. Existuje skupina ľudí, ktorí si o Providente myslia, že sa jedná o úžernícku spoločnosť, ktorá zneužíva ťažké postavenie ľudí a poskytuje im peniaze za nehorázne úroky. Pravda je taká, že táto firma skutočne požičia takmer každému, aj človeku, ktorý je v ťažkej finančnej situácii. No na druhej strane treba povedať, že spoločnosť poskytne pôžičku len takým ľuďom, o ktorých je presvedčená, že ju môžu splatiť. Firma si práve na nízkopríjmových skupinách vybudovala najväčšiu časť svojej klientely. Veď žiaden človek, ktorý má možnosť získať úver za niekoľko násobne nižší úrok v banke si dobrovoľne nevyberie nebankovú spoločnosť ktorá poskytuje pôžičky za vysoké úroky. Z tohto dôvodu je naozaj neoprávnené tvrdenie, že tento nebankový subjekt zneužíva postavenie chudobných ľudí ktorí sa ocitli vo finančnej tiesni.

Provident týchto ľudí aktívne neoslovuje, skôr naopak, ľudia ktorí potrebujú získať finančnú hotovosť oslovia ich obchodného zástupcu. Tento zástupca si vždy s klientom preberie jeho finančnú situáciu a preverí aké sú jeho možnosti splácania. Ak je zrejmé, že záujemca je na tom tak finančne zle, že by mu ďalšia pôžička len sťažila zlú finančnú situáciu, spoločnosť mu úver neposkytne. Ak spoločnosť klientovi úver poskytne, ešte pred podpisom zmluvy (a nielen v tejto firme, ale vo všetkých ostatných) si každý musí dôkladne preštudovať zmluvu. Zmluvu je potrebné čítať od začiatku do konca a nevynechávať pasáže písané maličkým písmom. Ak niečomu nerozumiete (pravdepodobne zámerne nejasná formulácia, ktorej bežný človek nerozumie) prečítajte si ju ešte niekoľko krát, prípadne požiadajte o vysvetlenie veriteľa alebo právnika. Každý teda musí byť vďaka prečítaniu zmluvy a obchodných podmienok dokonale informovaný o tom na čo si požičiava (či sú finančné prostriedky viazané na konkrétny účel), aká je mesačná splátka, aká ve výška úroku a RPMN a aké sú podmienky predčasného splatenia alebo prípadného omeškania so splátkou. Ak sa potom niekto vyhovára na vysoké úroky, treba povedať že takýto človek s najväčšou pravdepodobnosťou nedokáže prebrať zodpovednosť za svoje rozhodnutia a činy.

Ďalšia skupina klientov alebo bývalých klientov sa sťažuje na agresíny štýl vymáhania nesplatených pohľadávok a na vysoké úroky ktoré potom musia splácať niekoľko rokov. Samozrejme ľudia, ktorí ignorujú opakované výzvy spoločnosti na uhradenie splátky sa dostanú do problémov a pôžičku niekoľko násobne preplatia. Tu treba opäť poznamenať, že to naozaj nie je chyba veriteľa. Je nepopierateľným faktom, že Provident Financial poskytuje pôžičky za jasných a zrozumiteľných podmienok a žiaden gramotný človek ktorý si preštudoval zmluvu nemôže povedať, že nevedel do čoho ide a čo podpisuje.

logo providentTretiu skupinu predstavujú spokojní klienti. Títo nedajú na tento nebankový subjekt dopustiť. Táto spokojná skupina ľudí oceňuje hlavne fakt, že spoločnosť im požiačia za jasne stanovených podmienok aj vtedy, ak by im napríklad banka úver neschválila. Veľmi pozítívne ohlasy sú na Provident hlavne v prípadoch, keď klient nemôže z akéhokoľvek dôvodu zaplatiť splátku a spoločnosť o svojej situácii informuje. Provident sa takýmto ľuďom snaží maximálne vyjsť v ústrety buď dočasným znížením mesačnej splátky alebo upravením splátkového kalendára. S takýmto prístupom sa v nebankových spoločnostiach často nestretnete.

Parametre úveru

Poskytuje sa od 140-1500€ a je bezúčelová, takže ju môžete použiť na čokoľvek bez nutnosti dokladovania na čo ste peniaze použili. Tento úver získate aj bez ručiteľa, ale obchodný zástupca musí najkôr zhodnotiť Vašu finančnú situáciu a zistiť, akú veľkú sumu si môžete požičať bez toho, aby sa Vás rodinný rozpočet príliš zaťažil. Je teda dosť možné, že nezískate maximálnu možnú výšku úveru.

Ročná percentuálna miera pôžičky z Providentu je skutočne vysoká a pohybuje sa na úrovni 70,38%, čo predstavuje aj v oblasti nebankových úverov veľmi vysoké číslo. Táto hodnota už zahŕňa úrok a všetky náklady spojené so zriadením pôžičky. Na lepšiu ilustráciu, o koľko úver preplatíte, uvedieme príklad:

Pani Čižmáriková si potrebuje požičať 900€ na nový plynový kotol. Na web stránke Providentu sa dozvie že pri tejto sume a pri dobe splácania 60 týždňov vyjde mesačná splátka €20,18. Pani Čižmárikovú tak bude stáť pôžička na 15 mesiacov €310,48.

Aké doklady budete potrebovať na vybavenie?

Vyžaduje sa občiansky preukaz, potvrdenie o tom, že máte pravidelný príjem, taktiež sa môže požadovať potvrdenie o sociálnom poistení. Tiež je potrebné preukázať adresu trvalého bydliska.

Naše stanovisko

Ako možno vidieť z predchádzajúcich riadkov, názory a skúsenosti na túto spoločnosť sú rôzne. Nie sme žiadnym zástancom Providentu, ale 2 veci tejto firme naozaj nemožno uprieť – požičiava tam, kde iný žiadosti zamietajú (podotýkame veľmi draho!) a poskytuje krátkodobé pôžičky za jasne stanovených podmienok.

Video recenzia


You are here: Home » Nebankové pôžičky » Provident

4 komentáre

 1. Dobrý deň,
  každý klient by však mal brať v úvahu, že pri pôžičkách so splatnosťou na 1rok (alebo 15mesiacov) je RPMN vysoká len dojmovo. Ak sú pôžičky so splatnosťou 3, 5, 10 a viac rokov s nižšou RPMN, treba si túto RPMN vynásobiť koeficientom a počtom rokov a zistíme zaujímavé vysoké číslo. U týchto pôžičiek je RPMN nižšia len preto, že je rozrátaná do dlhšieho obdobia splatnosti úveru. RPMN je teda nejasný údaj. V splatnosti úveru 1 rok treba rozrátať všetky náklady na poskytnutie úveru do tohto krátkeho obdobia (najväčšie náklady sú spojené pri poskytnutí úveru, teda adminitratíva, posúdenie klienta, schválenie úveru, obchodný zástupca/zamestnanec ktorý úver rieši priamo s klientom, apd, apd). Teda ak máme úver s dlhšou splatnosťou, tieto náklady sa dajú rozdeliť až na celú dobu splatnosti, pretože následné náklady (vedenie účtu, dalšia administratíva apd) sú už minimálne.

  Veľmi dôležitou vecou, ktorú by som chcel spomenúť je, že v prípade predčasného splatenia úveru PROVIDENT neúčtuje žiadne poplatky, ale poskytuje zľavy. Túto vec si nedovolia ani veľké banky, ktoré bežne účtujú 1% až 3% zo zostatku úveru za predčasné splatenie.

  • Milan, ďakujeme za názor. To, že si Provident neúčtuje poplatky za poskytnutie pôžičky je dosť bežné v nebankovom sektore. Zľava pri predčasnom splatení nie je síce bežná, ale rádovo klient ušetrí len pár eur, takže ťažko hovoriť o nejakej extra výhode.

 2. Admin,
  nie je pravdou, že provident si neúčtuje poplatky za poskytnutie pôžičky. Provident má administratívny poplatok podľa výšky úveru. Poplatok nemá pri PREDČASNOM splatení. Výška zľavy sa odvíja od toho kedy sa úver doplatí a rozhodne to nie je málo. Táto zľava sa môže pohybovať i okolo 200€ a viac. Samozrejme nemôže niekto rátať zľavu 100€ pri úvere 300€ a predčasnom splatení len o 1 týždeň skorej.

  • Milan, máte pravdu a ospravedlňujem sa za chybnú informáciu, Provident si účtuje poplatok za poskytnutie úveru, ktorého výšku sa klient dozvie z online kalkulačky na ich web stránke. Bolo by fajn, ak by bola zverejnená aj informácia o výške zľavy za predčasné splatenie, teda ako sa konkrétne vypočíta.

Odoslať odpoveď

Vaša emailová adresa sa nebude zobrazovať. Požadované polia sú ozančné *

*

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.