Loading

Register dlžníkov

Výpis z registra dlžníkov je žiadaný, ale nie je zadarmo. O tom, že má záujemca o úver záznam v registri sa často krát ani nedozvie, iba ak požiada o výpis firmu Slovak Banking Credit Bureau (ktorá spravuje Spoločný register bankových informácií – SRBI ) vyplnením tlačiva – žiadosti o poskytnutie odpisu osobných údajov zo Spoločného registra bankových informácii, ktoré je dostupné na stránke sbcb.sk. Za vydanie odpisu si spoločnosť účtuje poplatok 4 € za expresné vydanie si musí žiadateľ priplatiť ďalších 10 € navyše.

Dostať sa do registra dlžníkov nie je až také zložité. Nemusíte byť ani chronický neplatič dlhov, aby ste sa na tento zoznam dostali. Stači sa raz omeškať s jednou splátkou kreditnej karty a už máte negatívny záznam. Potom je už vybavenie ďalšieho úveru, hypotéky alebo leasingu auta obtiažne. Finančné inštitúcie síce tvrdia, že každú žiadosť posudzujú individuálne a že záznam v registri nemusí automaticky znamenať zamietnutie žiadosti, ale pravda je taká, že väčšinou jeden negatívny záznam stačí na to, aby ste ďalších päť rokov zabudli na výhodný úver z banky. Podpisom zmluvy totižto súhlasíte, aby finančná inštitúcia poskytla osobné údaje o Vás, o Vašej platobnej disciplíne do spoločného registra, kde sa uchovávajú až päť rokov. Je teda úplne jedno, že Váš dlh ste už pred troma rokmi splatili a že so splátkou ste meškali len pár dní, máte záznam a začať odznova sa len tak nedá.

Základnou myšlienkou úverových registrov je zdieľanie informácii o klientoch, ktorí nesplácajú svoje záväzky včas a v takej výške ako to bolo dohodnuté v zmluve. Týmto sa predíde situáciam, kedy klient ktorí mal v minulosti problémy s nesplácaním úveru v jedej banke, získa pôžičku v konkurenčnej finančnej inštitúcii.

Aké úverové registre poznáme

Na Slovensku ich funguje niekoľko, viac si povieme o najdôležitejších a najviac využívaných:

Spoločný register bankových informácií (SRBI) – funguje od roku 2004. Za jeho vznikom stoja 3 slovenské banky Slovenská sporiteľňa, Všeobecná úverová banka a Tatra banka. Prevádzkuje ho spoločnosť Slovak Banking Bureau s.r.o. V súčasnosti do tohto registra zhromažďuje pozitívne aj negatívne informácie o klientoch šestnásť slovenských bánk počas trvania úverového vzťahu a päť rokov po ňom. Nachádzajú sa v ňom informácie o osobách a ich ručiteľoch ktoré si vzali úver, pôžičku alebo hypotéku, vlastnia alebo vlastnili kreditnú kartu alebo ktorým bolo zriadené povolené prečerpanie. Tento register tak ponúka svojim členom nielen predstavu o momentálnom zadĺžení klienta, ale aj na jeho históriu za posledných 5 rokov.

Nebankový register klientských informácií (NRKI) – na Slovensku pôsobí od roku 2008 a jeho prevádzkovateľom je spoločnosť NBCB (Non Banking Credit Bureau). Medzi zakladateľov patrí 8 spoločností z oblasti leasingu a nebankového sektora: ČSOB leasing, Tatra Leasing, BOF, Volkswagen Finančné služby, Unicredit Leasing, GE Money a Consumer Finance Holding. Cieľom tohto regista je uľahčiť členom posúdenie úverového rizika klienta a zhromažďovanie a vymieňanie informácií o pozitívnej a negatívnej platobnej histórii klientov. Vďaka členstvu a výmene týchto údajov môžu členké spoločnosti eleminovať riziko poskytnutia pôžičky osobe, ktorá si svoje záväzky neplatí včas. O členstvo v registri môžu požiadať nebankové inštitúcie, ďalej energetické, telekomunikačné a splátkové spoločnosti, skrátka všetky firmy ktoré poskytujú služby na základe opakovaných úhrad alebo splátok.

SOLUS – tento úverový register začal svoju činnosť na Slovensku koncom roka 2005, a na rozdiel od bankvého a nebankového registra zhromažďuje len negatívne informácie o platobnej histórii klientov. Medzi členov Solusu patria banky, nebankové inštitúcie a mobilný operátori. Medzi aktuálnych členov združenia SOLUS patrí: ALD automotive, ZUNO, mBank, Cetelem, Cofidis, Telefonica Slovakia, Home Credit, Credium a Profi Credit.

Centrálny register dlžníkov (CERD) je informačný systém, ktorý zhromažďuje informácie o nesplatených záväzkoch ako fyzických, tak aj právnických osôb.

To, že má človek záznam v registri však nemusí automaticky znamenať zlú správu. Jednotlivé registre, konkrétne SRBI a NRKI zhromažďujú aj pozitívne informácie o platobnej disciplíne klientov, čo môže pre žiadateľa o úver s dobrou históriou znamenať aj výhodnejšiu pôžičku.

You are here: Home » Blog » Register dlžníkov

23 komentáre

 1. Mám záujem o zistenie info či mám čistý úverovýn register

 2. dobrý den ako viem zistit či známy má dlh u GE money a kolko?

 3. Dobrý den mámm záujem zistit či som v zozname Registry Dlžníkov. Kolko a kde.dakujem.

 4. Miroslava Kissova

  Dobry den chcela by som vediet ci som v zozname dlznikov.Kolko a kde.
  Dakujem

 5. vraj som rucitel na sumu 3100e. malo sa to stat 17.7.2003 da sa zistit komu dakujem

 6. andrea pócsová

  dobr večer!chcela by som sa zistiť,že som evidovaná ako dlžník úverovom registri?Kolko a ktorej banke!
  Dakujem!

 7. Chcem sa opytat ci mam podlznost slov sporitelni

 8. Dobrý deň.chcel by som si kupiť telefon na splátky v spoločnosti O2.pri overovaní mojich udajov bolo zistené že som bol evidovani ako dlžník v úverovom registri.Preto vás prosim o zrušenie neplatičov z dôvodu že už nemám voči spoločnosti Quatro.Za vybavenie vopred dakujem!

 9. Ladislav Jurčo

  Chcel by som zistiť či som dlžníkom GE Money

 10. Rabčanova Šatanova Alena

  Poprosila by som ci som dlznikom v home credit.Dakujem

 11. Poprosila by som ci som dlznikom v niektorej spolocnosti,,,,,dakujem

 12. Prodim o info..ci som dlznikom v consumer financ holding

 13. Ludmila Urbanova

  Chcem zistiť či som dlžníkom ge Money ďakujem

 14. Stanislava Išuninova

  Prosím o informáciu či som v zozname dlžníkov a koľko .ďakujem

 15. Martin Polčic

  Dobrý deň. Chcel by som vediet či som v registri dlžníkov. Koľko a kde. Ďakujem.

 16. Jozef Valkovič

  Dobrý deň, chcel by som zistiť či som dlžníkom Consumer Finannce Holding a koľko. Ďakujem

 17. Ludia, Vy ste blbí ? Ved toto je článok, nikto Vám tu neodpovie a neporadí !!!

 18. Chcem vediet kde som dlzny v registri CFH

 19. Mal som lizink od ge money,ale po nehode som mal totalku na aute.Bol som potom mimo a pan z ge money auto vzal stym,že všetko vyrieši.no po dlhšom čase,mi prišlo,že dlžim čiastku 4492.28eu.Chcel bi som vediet ako to je mozne,že zamestnanec ge money odvezie auto ktore je po nehode neopravidelne,je plne poistenené,no i tak vznikne škoda. Jedná sa o 610998

 20. Prosil by som či som dlžnikom v profi credit-slovakia a.s.

 21. Dobrý deň chcel by som sa informovať či som niekde dlžník ohľadom toho že si nemôžem nikde nič zobrať na splátky

Odoslať odpoveď

Vaša emailová adresa sa nebude zobrazovať. Požadované polia sú ozančné *

*

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.