Loading

Slovenská sporiteľňa trhá rekordy: Na bývanie v októbri požičala 140 miliónov eur

Slovenská sporiteľňa je najväčšou komečnou bankou na slovenskom trhu. V oblasti financovania bývania je dokonca dlhodobým leadrom – podľa Národnej banky Slovenska poskytuje viac ako tretinu (35 %) všetkých úverov na bývanie. Napriek tomu, že je na úspech v tejto oblasti dosť zvyknutá, výsledky predaja úverov na bývanie za predchádzajúci mesiac Október 2012 boli prekvapivé – na bývanie požičala rekordných 140 miliónov eur, čo predstavuje oproti rovnakému obdobiu v minulom roku takmer tretinový nárast. Rekordný výsledok je z veľkej časti daný aj relatívne nízkymi úrokovými sadzbami na trhu, ktoré sa v Septembri blížili k historickým minimám s priemernou úrokovou sadzbou 4,57 % p.a.

Slovenská sporiteľňa vo svojej nedávnej tlačovej správe zverejnila aj charakteristiku priemerného klienta, ktorý si v tejto banke berie úver na bývanie. Najčastejšie je to muž vo veku do 36 rokov so stredoškolským vzdelaním s maturitou. Priemerná lehota splatnosti je až 23 rokov a najpopulárnejším fixačným obdobím sú 3 roky. Najmladších klientov má SLSP v Bratislave, kde priemerný vek klienta dosahuje 34 rokov, žiadnou výnimkou nie sú ani čerstvo dospelí 18 roční ľudia, ktorí si prostredníctvom úveru zo Slovenskej sporiteľne financujú bývanie.

Najvyšší priemerný vek klientov ktorí si vzali úver na bývanie je v banskobystrickom kraji (38 rokov). Priemerná výška úveru je až 50 000 € (toto číslo predstavuje priemer zo všetkých krajov). Samozrejme, existujú výrazné rozdiely medzi bratislavským krajom, kde sú ceny nehnuteľností neporovnateľne vyššie ako v ostatných regiónoch Slovenska. Napríklad v hlavnom meste je priemerná výška úveru až o 80 % vyššia ako napríklad v Prešove. Vysoká cena nehnuteľností v Bratislave a okolí má za následok aj to, že si Bratislavčania vyberajú najdlhšiu lehotu splatnosti (v priemere takmer 25 rokov) a najrýchlejšie dlh splatia ovyvatelia banskobystrického regiónu (za 21 rokov).

Slovenská sporiteľňa poskytuje klasické úvery na bývanie (do 70 % z hodnoty založenej nehnuteľnosti), pričom minimálny objem úveru je 7000 € (úverový strop nie je stanovený, bude záležať od bonity žiadateľa a od hodnoty zabezpečenia). Splatnosť sa pohybuje od 10 do 30 rokov. V súčasnosti je možné získať zľavu z úrokovej sadzby o 0,70% v rámci akcie Lepšie úroky. Podmienkou na získanie tohto zvýhodnenia je zasielanie výplaty na účet vedený v SLSP (min. 250 €). Týmto však ponuka úverových produktov na bývanie zďaleka nekončí. V portfóliu Slovenskej sporiteľne sa nachádza aj konsolidačný úver na vyplatenie hypotéky z inej banky a taktiež aj veľmi žiadaný hypotekárny úver pre mladých.


You are here: Home » Správy » Slovenská sporiteľňa trhá rekordy: Na bývanie v októbri požičala 140 miliónov eur

Odoslať odpoveď

Vaša emailová adresa sa nebude zobrazovať. Požadované polia sú ozančné *

*

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.