Loading

SMS pôžička

SMS pôžičky sa na Slovensku tešia veľkej popularite a preto aj spoločností, ktoré ich poskytujú, každým rokom pribúda. Sľubujú rýchlo a jednoducho získané peniaze v priebehu pár minút až hodín, bez dokladovania príjmu a bez overovania registrov. Aj keď v jednoduchosti spočíva krása, v prípade sms pôžičiek sa za jednoduchosť platí a to dokonca nie málo. Ročná percentuálna miera nákladov dosahuje pri pôžičkách získaných prostredníctvom sms správy aj niekoľko tisíc percent.

Odkiaľ sms pôžička pochádza?

odosielanie spravyRýchle úvery cez sms na menšie sumy sú v krajinách strednej Európy mimoriadne populárne. Keď si pozriete výpisy z obchodného registra najznámejších poskytovateľov sms pôžičiek, zistíte, že všetci pochádzajú z krajín severnej Európy, kde celý kolotoč s sms pôžičkami začal a kde má v porovnaní so Slovenskom o niečo dlhšiu históriu. V severských krajinách, najmä vo Fínsku, Švédsku a Estónsku si takýmto spôsobom požičiavajú mladí ľudia do 25 rokov. Keďže fenomén sms pôžičiek tam zaznamenávajú o niečo dlhšie ako u nás, už sa stihli prejaviť aj negatívne dopady na obyvateľstvo. Osoby, ktoré si požičali prostredníctvom sms správy totižto tvoria výrazný podiel na celkových nesplácaných dlhoch. Situácia dokonca zašla tak ďaleko, že sa pred pár mesiacmi nimi začal zaoberať aj fínsky parlament, ktorý chcel obmedziť maximálnu výšku úroku na 50 %. Poviete si, že 50 % úrok je nekresťansky vysoký a hraničí s úžerou, to je však nič oproti tomu, že priemerný úrok bol doteraz až 900 % pri sume 243 €. Niet sa potom čomu čudovať, že aj pri pôžičke na pár desiatok eur, ktorú dlžník nesplácal, narástol dlh do obludných rozmerov – až do niekoľko tisíc eur.

Problémom sms úverov je to, že podiel nesplácaných záväzkov je oproti ostatným úverovým produktom enormne vysoký. Je to z dôvodu, že veritelia si neoverujú príjem žiadateľa, dokonca ich často ani nezaujíma, či záujemca vôbec nejaký príjem má. Ďalej ako konkurenčnú výhodu uvádzajú, že neoverujú registre, takže k pôžičke sa ľahko dostane aj človek, ktorý už dĺži nemalé sumy iným finančným inštitúciám. Z dôvodu vysokého podielu nesplácaných záväzkov je marža na sms pôžičkách vysoká a preto ak viete príjem zdokladovať, tak sa určite vyplatí si požičať napríklad v banke. Riziko sms pôžičiek však nespočíva ani tak vo vysokých poplatkoch, ktoré sú vopred dané, ale skôr v tom, ak ich prestanete splácať. V takom prípade začnú nabiehať vysoké úroky z omeškania, poplatky za odosielanie upomienok a podobne. Ak nebudete reagovať na výzvy, veriteľ odovzdá vymáhanie tretej spoločnosti a tá s dlžníkmi veru v rukavičkách nezaobchádza. Predtým, než o pôžičku cez sms správu požiadate, zvážte, či ju budete vedieť o pár dní splatiť, inak riskujete, že sa dostanete do veľkých problémov.

Poskytovatelia na slovenskom trhu

Na rozdiel od krajín na severe Európy, kde si cez sms požičiavajú najmä mladí ľudia, u nás sú to skôr osoby, ktorým chýba niekoľko desiatok eur do najbližšej výplaty a zdá sa, že im neprekáža ani vysoký úrok, ktoré si spoločnosti za poskytnutie pôžičky na niekoľko dní účtujú. Takéto služby poskytuje napríklad pôvodom fínska spoločnosť Ferratum, ktorá ich na slovenský trh uviedla ako prvá. Požičať si môžete od 25-350 €, pričom mini pôžičku je potrebné vrátiť podľa vybranej lehoty splatnosti do 15 – 30 dní. Ak by ste si požičali napríklad 100 € na 30 dní, po mesiaci budete musieť vrátiť vyše tretinu z požičanej sumy navyše – až 138 €. Takto vysoké poplatky nie sú v tejto oblasti nič výnimočné a podobné nájdete aj u iných poskytovateľov – SMS Credits, Moment Pôžička či Pôžičkomat. Všetky majú systém fungovania veľmi podobný – poskytujú malé sumy s krátkou lehotou splatnosti, maximálne do 30 dní. Za finančnú výpomoc si pritom účtujú mastné úroky. Charakteristickým znakom je aj postupné zvyšovanie maximálnej sumy s riadne splatenými záväzkami, vernostný systém, ktorý odmeňuje klientov ktorí si riadne a včas splatia svoje dlhy a možnosť predĺženia splatnosti (opäť za drahý poplatok).

SMS pôžičky sú extrémne predražené, takže ak to už inak nejde, využívať by ste ich mali iba naozaj v nevyhnutných prípadoch a aj to len po zvážení Vašej schopnosti úver riadne splatiť.


You are here: Home » Blog » SMS pôžička

Odoslať odpoveď

Vaša emailová adresa sa nebude zobrazovať. Požadované polia sú ozančné *

*

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.