Loading

SMS úver sa stal výhercom súťaže o najdrahšie požičané peniaze

V poslednej dobe sú na Slovensku „in“ takzvané sms pôžičky. Ich poskytovatelia sa snažia ľudí nalákať na jednoducho získané peniaze, bez zbytočných papierovačiek. Margetingové lákadlá typu: Vyskytli sa Vám neočakávané výdavky, ktoré nemáte z čoho zaplatiť a chýba Vám pár eur do výplaty? Riešením je sms pôžička. Stačí poslať smsku s Vašimi údajmi ako meno, adresa trvalého bydliska, rodné číslo a sumu o ktorú máte záujem. V priebehu niekoľkých hodín, maximálne do 2-3 dní Vám na účet príde „finančná injekcia“, ktorá môže mať na niektorých klientov aj smrtiaci účinok, čo sa týka ich finančného zdravia.

Požičať si môžete najčatejšie od 20-350 €. Nemyslite si však, že takúto pôžičku budete splácať niekoľko mesiacov – doba splatnosti sa pohybuje len v rozmedzí niekoľkých dní, spravidla od piatich do 14-15 dní. Za pár dní „finančnej výpomoci“ pritom budete platiť enormne vysoké úroky a poplatky. Ročná percentuálna miera sms pôžičiek dosahuje hodnotu nie desiatok percent (ako sme zvyknutí pri bankových úveroch), ale rovno v rádoch tisícok percent (RPMN dosahuje hodnoty až do 22 710% .) Za pôžičku 100 € na 15 dní zaplatíte napríklad 25 €. Na prvý pohľad sa poplatok nezdá byť vysoký, ale keď vezmete do úvahy, že sa jedná o pôžičku na nízku sumu a len na dva týždne, odplata pre veriteľa je viac ako štedrá. Pôžičkové firmy poskytujúce takýto druh úveru majú filozofiu postavenú na tom, že na prvý pohľad poplatky nevyzerajú vysoké, ale to je len z dôvodu ich veľmi krátkej splatnosti.

Kto sa nechá na sms pôžičku nahovoriť?

Za takto nevýhodných podmienok si málokedy požičia človek, ktorý normálne zarába a ktorý si chce aspoň ako tak zachovať svoje finančné zdravie. Medzi klientov spoločností poskytujúcich sms pôžičky patria osoby ktoré mali v minulosti problémy so splácaním svojích dlhov, teda osoby s negatívnym záznamom v úverovom registri, ktorým už nikto iný nie je ochotný požičať.

Častými zákazníkmi bývajú aj ľudia s exekúciou na krku. Z klientského portfólia spoločností poskytujúcich sms pôžičky potom vyplývajú dva závery. Ten prvý je, že neváhajú požičať každému, kto o ich služby prejaví záujem – neoverujú registre, neskúmajú príjem a z toho dôvodu je vysoké riziko, že sa im investícia nevráti. To má za následok vysoký úrok, ktorí nakoniec nebudú platiť neplatiči, ale tí, ktorí pôžičku poctivo splácajú.

Druhý záver je taký, že skutočné nebezpečenstvo sms pôžičiek nespočíva v ich riadnom splatení, ale skôr v predĺžení lehoty splatnosti či v prolongácii. Veritelia totižto počítajú s tým, že poskytujú malú sumu ľuďom bez peňazí a často bez práce. Je teda dosť vysoká pravdepodobnosť, že ak daná osoba nemá jeden týždeň 50 € na nákup potravín, je dosť pravdepodobné že ich nebude mať ani za 15 dní, nehovoriac o tom, že sa požičaná suma medzičasom navýšila o poplatok (cca spolu 62, 50 €). A tak veritelia prešibano poskytujú možnosť prolongácie úveru – teda predĺženia jeho splatnosti od niekoľko dní. Samozrejme za poplatok, ktorý býva často porovnateľný ako ten pôvodný. Z nevinnej pôžičky pár eur sa môže vykľuť pri nesplácaní niekoľko stoeurový alebo tisíceurový dlh plus zbytočné nepríjemnosti spojené s vymáhaním dlhov.


You are here: Home » Blog » SMS úver sa stal výhercom súťaže o najdrahšie požičané peniaze

Odoslať odpoveď

Vaša emailová adresa sa nebude zobrazovať. Požadované polia sú ozančné *

*

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.