Loading

Študentská pôžička: Bez ručiteľa to nepôjde

Aj keď je na Slovensku zatiaľ vysokoškolské štúdium bezplatné, každý vie, že štúdium na vysokej škole niečo stojí. Je potrebné platiť za nájomné, nezanedbateľné sú aj výdavky na stravu, ošatenie a študijný materiál. Nie každý rodič vie svojmu dieťaťu takéto výdavky financovať. Na druhej strane sa nájdu študenti, ktorí nechcú vyciciavať svojich rodičov a tak sa snažia hľadať alternatívne spôsoby financovania. Jednu z možností predstavujú komerčné úvery pre študentov. Aj keď študenti patria medzi pomerne nesolventných klientov, ponuka úverových produktov pre túto skupinu je na slovenskom trhu prekvapivo bohatá. Študent si môže požičať prostredníctvom dvoch typov produktov – kontokorentného úveru (povolené prečerpanie bežného účtu) alebo prostredníctvom klasickej študentskej pôžičky.

Kontokorentný úver predstavuje druh krátkodobej pôžičky, kedy banka požičia študentovi peniaze takým spôsobom, že mu umožní na bežnom účte krátkodobé prečerpanie finančných prostriedkov do mínusu. Na to, aby ste mohli získať kontokorentný úver, musíte mať v danej banke otvorený bežný účet. Napríklad Československá obchodná banka poskytuje denným študentom vysokých škôl, vyšších odborných škôl a doktorandom povolené prečerpanie k študentskému Fun účtu s limitom od 300 € maximálne do 600 € so zvýhodnenou úrokovou sadzbou, ktorá sa pohybuje od 11,90 % ročne. Pre porovnanie, štandardné povolené prečerpanie pre fyzické osoby je úročné sadzbou 16,90 % p.a. Študenti do 28 rokov majú okrem nízkej úrokovej sadzby aj tú výhodu, že časť úverového limitu (do 150 €) je možné čerpať bezúročne.

Dnes má v ponuke kontokorentný úver takmer každý bankový dom. Výhodou tohto typu úveru je jednoduché vybavenie aj bez dokladovania príjmu (pokiaľ máte v banke otvorený účet po dobu minimálne troch mesiacov) a druhou podstatnou výhodou je skutočnosť, že na jeho zriadenie nie je potrebný ručiteľ a ani žiadne ďalšie zabezpečenie. Medzi negatíva patrí skutočnosť, že je vhodný len na krátkodobé preklenutie finančných prostriedkov a taktiež aj nízky úverový limit.

Ako je to však s požičiavaním peňazí na dlhšiu dobu? V takomto prípade prichádza do úvahy druhá možnosť, a tou je študentská pôžička. Momentálne sa úver špeciálne určený pre študentov nachádza v ponuke štyroch bankových domov – VÚB banky (Flexipôžička pre študentov), Volksbank (Úver vysokoškolákom), Unicredit Bank (Spotrebný úver pre vysokoškolákov) a OTP banky (Študentský úver). Jednotlivé ponuky sa líšia úverovým limitom a úrokovými sadzbami, ale podmienky sú viac menej rovnaké. Všetci štyria poskytovatelia sa svorne zhodujú na jednom – pre získanie študentskej pôžičky sa vyžaduje ručenie ručiteľom. Najbenevolentnejšie kritériá, čo sa týka spôsobu zabezpečenia má Unicredit Bank. Tá vyžaduje ručenie ručiteľom s pravidelným príjmom, len ak je objem úveru väčší ako 2000 €. Na získanie študentského úveru sa nevyžaduje dokladovanie príjmu žiadateľa (študenta), nakoľko sa predpodkladá, že buď príjem nemá žiaden, alebo ak áno, tak len príležitostný (z letných brigád napríklad). Na vybavenie žiadosti teda stačí predložiť občiansky preukaz, index a potvrdenie o návšteve školy. Výhodou študentskej pôžičky je nižšie úročenie oproti klasickým spotrebným úverom.

Splátky si môžete odložiť až na koniec štúdia

Unicredit banka poskytuje študentom možnosť odložiť si splátky istiny počas celej dĺžky štúdia. Klient tak spláca počas štúdia len úroky a po riadnom ukončení VŠ štúdia začne splácať aj istinu. Tu však treba počítať s tým, že splácaním úroku sa dlžná suma neznižuje, v dôsledku čoho pôžičku zbytočne preplatíte.


You are here: Home » Študentské pôžičky » Študentská pôžička: Bez ručiteľa to nepôjde

Odoslať odpoveď

Vaša emailová adresa sa nebude zobrazovať. Požadované polia sú ozančné *

*

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.