Loading

Trh pôžičiek sa pravdepodobne spomalí

Trh pôžičiek na Slovensku v poslednom období rástol najmä vďaka úverom na bývanie. Slováci sú v oblasti zadlžovania veľmi opatrní. Pri úveroch poskytnutých domácnostiam naďalej majú dominantné postavenie úvery na bývanie, aj keď klasické spotrebné úvery v minulom roku 2012 dynamicky rástli. Analytici sa však zhodujú na tom, že zhoršenie ekonomického prostredia, ktoré sa očakáva v najbližšom roku sa prejaví aj na spomalení dynamiky úverov.

Úrokové sadzby budú nižšie, no trh pôžičiek bude stagnovať

Zadĺženie slovenských domácností sa v nasledovnom roku o niečo spomalí, ale podľa vedúcej oddelia úverov z OTP banky Zdenky Dovreovej nebude spomalenie veľmi výrazné. Podľa analytika VÚB banky Petra Kišidaja bude objem poskytnutých úverov v porovnaní s minulým rokom až o 13 % nižší. Čo sa týka úverov na bývanie, pokles nebude daný ani menším záujmom obyvateľov, ale skôr sprísnením požiadaviek banky a hodnotiacich kritérií. Napriek týmto negatívnym vyhliadkam by mali byť úrokové sadzby v tomto roku na historických minimách, len žiaľ málo ľudí bude spĺňať prísne požiadavky na poskytnutie úveru.

Podľa vedúcej úverov z Poštovej banky Angeliky Farkašovskej sa spotrebitelia do nových záväzkov nehrnú bezhlavo. Preferujú úvery na nižšie sumy a s kratšou lehotou splatnosti, aby znížili úverové zaťaženie svojej domácnosti. Žiadané sú najmä pôžičky, ktoré nie je potrebné zabezpečiť nehnuteľnosťou a také, ktoré majú jasne stanovené podmienky bez skrytých formulácií a ktoré sa dajú jednoducho vybaviť. V Poštovej banke sa očakáva podobný záujem o úverové produkty ako v minulom roku. Angelika Farkašovská však na záver dodala, že dynamickejšia bude aj konkurencia, čo bude prospešné práve pre klientov. Tí, ktorí splnia náročné podmienky bánk získajú úver s lepšou úrokovou sadzbou.

Približné rovnaké tempo rastu úverov na bývanie ako v minulom roku očakáva aj Slovenská sporiteľňa. Čo sa týka výšky úrokových sadzieb, tie budú závisieť od viacerých kritérií, ako napríklad základná sadzba Európskej centrálnej banky, rizikové prirážky jednotlivých bánk a tlak konkurenčných produktov. V minulom roku sa Slovenskej sporiteľne výborne darilo, na bývanie požičala Slovákom viac ako jednu miliardu eur, čo znamenalo pre banku medziročný rast až o 16 %. Slovenská sporiteľna je zároveň aj najväčším poskytovateľom úverov na bývanie na Slovensku a minulý rok bol pre ňu v tejto oblasti najúspešnejší. Najväčší záujem o pôžičky na bývanie zaznamenala v mesiaci November, kedy poskytla až 40 % nových úverov na bývanie na trhu pôžičiek.


You are here: Home » Správy » Trh pôžičiek sa pravdepodobne spomalí

Odoslať odpoveď

Vaša emailová adresa sa nebude zobrazovať. Požadované polia sú ozančné *

*

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.